btbilgi

Deri endüstrisi bir süredir ardı ardına darbeler alarak zayıflamaya devam ediyor. Bunun birinci sebebi bilinçli tüketiciler olsa gerek. Deri ürünlerinin üretim süreçlerinde çevreye ne kadar çok zarar verilmekte olduğunu öğrenen bilinçli kişiler ya alternatif arıyor veya deri ürünlerini yaşamlarından çıakrma yoluna gidiyorlar. Yine de derinin verdiği hissi sevip de farklı bir çözüm arayanlar ise, palmiye ağacı yaprağından üretilen materyaller gibi yenilikçi yöntemlere bakmakta.

Deri üretimi birkaç açıdan sıkıntılı. Birincisi hayvancılık endüstrisi tarafından, çünkü hayvancılık dünya çapında en büyük karbon emisyonuna yol açan sektörlerden birisi olarak bilinmekte. Bir diğeri ise deri işlemekte kullanılan kimyasal maddelerin toprağa ve su kaynaklarına karışarak direk verdiği zararlar. Son olarak da hayvan hakları savunucuları deri ürünlerine tamamen yasak getirilmesi için birçok gelişmiş ülkede lobi yapmaktalar.

Deri materyallere palmiye ağacı yapraklarından alternatifHollanda kökenli tasarımcı Tjeerd Veenhoven, deriye alternatif materyaller üzerine kafa yoranlardan. Bu amaçla palmiye yapraklarından yola çıkarak deriye benzer bir malzeme oluşturmayı başarmış. Deri benzeri materyaller hazırlamak için hayvancılık sektörünü hiç kullanmayıp, dünya üzerinde doğal şekilde bulunan yaklaşık 80 milyon ağaçtan faydalanmayı planlıyor. Bu da oldukça sürdürülebilir bir yöntem olması açısından dikkat çekmekte.

Veenhoven bu yola bir palmiye yaprağını ilk incelediğinde girmiş. Yaprağın dokusunu ve yapısını çok ilginç bulmuş. Bunun üzerine Hindistan’dan bir arkadaşından üzerinde çalışmak için yaprak örnekleri göndermesini istemiş. Denemelerinde farketmiş ki, normalde oldukça zayıf ve kırılgan olan bu yapraklar gliserin, su ve bazı başka ekler sayesinde yumuşayıp şekil verilebilir bir hal alabiliyor. Bu süreçte kullanılan su miktarı, deri materyal üretiminde kullanılan su miktarından daha az. Ayrıca süreç boyunca çevreye zarar veren zehirli kimysallar da kullanılmıyor.

Deri materyallere palmiye ağacı yapraklarından alternatifTasarımcının ürettiği deri benzeri materyal tamamen doğal ve geri dönüştürülebilir. Ayrıca istenirse hayvanlar veya insanlara tarafından yenilebilecek kadar da güvenli. Materyali istediği kıvama getirdikten sonra Hindistan ve sonra da Dominik Cumhuriyeti’nde seri üretime geçmiş. Şimdi bu materyal dokunuup işlenerek halı, kilim, kılıf, kaplama, sandalet, çanta ve benzeri ürünler elde ediliyor. Palimye yapraklarından üretilen materyallerin gelecekte otomobil koltuklarında da kullanılabileceğinden bahsedilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.