btbilgi

Her büyük teknolojik atlamada olduğu gibi, 5G teknolojileri de yaşamımızı değiştirme potansiyeline sahip. Telekom firmaları bu teknolojinin sunacağı yeni nesil servisleri yaymak için hızla hareket ediyorlar. Akıllı telefon üreticileri ise 5G genişbant mobil veri iletimi destekleyen cihazları piyasaya sürmek için yarışıyor. Peki ilk adımı kim atacak? Kim dünyanın kalanına bu alanda liderlik edecek? Bir araştırma raporuna bakılırsa bu isim Güney Kore olacak.

Korea Herald gazetesinin bir haberinde, Strategy Analytics firmasının 5G hizmetleri ile ilgili raporuna yer verilmiş. Buna göre Güney Kore dünya çapında 5G hizmetlerini ticarileştiren ilk ülke olacak. Ülkenin en ünlü teknoloji şirketi Samsung’un ilk 5G telefonunu Mart 2019’da satışa çıkartması beklenmekte. Firma Aralık başında telekom operatörü SK Telecom ile birlikte ilk kişisel 5G video görüşme denemesini başarıyla gerçekleştirdi.

Rapora bakılırsa ülke sadece ticari 5G ağları ve hizmetlerinde ilk değil, aynı zamanda diğer ülkeler ve bölgelerin önünde de yürüyecek. Güney Kore’deki 5G akıllı telefon kullanım oranının 2019 sonuna kadar yüzde 5,5’e ulaşması öngörülmüş. 2020 yılına kadar bu rakamın yüzde 10,9’a ulaşacağı tahminine de ver verilmekte. Raporda diğer ülkelerin 5G penetrasyon oran tahminleri de belirtilmekte. Tahminler 2020 yılına kadar ABD’de yüzde 4,7 oranında 5G pazar payını, Japonya’da yüzde 5,2 ve Çin’de yüzde 2,8 oranını göstermekte.

5G akıllı telefon yaygın kullanımının gerçeklemesi ise biraz daha uzun sürebilir. Bunun için ülkelerdeki yeni nesil ağların genişlemesi ve belli bir kapsama alanına kadar büyümesi gerektiği ifade edilmekte. Raporda 2021 sonuna kadar 5G akıllı telefon kullanımının ABD’de yüzde 27, Güney Kore’de yüzde 21,3, Japonya’da yüzde 19,7 ve Çin’de yüzde 8,5 seviyesinde gerçekleşeceği tahmini aktarılıyor. Güney Kore’nin ilk baştaki liderliğini koruması için ise, 5G destekli akıllı telefonlara uygun yenilikçi servislerin hızla geliştirilmesi ve tüketicilere sunulmasının zorunlu olduğuna dikkat çekilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.