btbilgi

Bisikletçiler için çeşitli güvenlik ürünleri mevcut ama çoğu fiziksel koruma üzerine. Fakat öyle bir çözüm var ki, bisikletçilere kaza anında farklı bir şekilde destek veriyor. Specialized firmasının geçen sene satın aldığı ICEdot isimli ürünün gelişmiş hali ANGi, bir kaza durumunda acil kurtarma servislere haber verebiliyor. Bu da bisikletçilerin kazalarda bilinç kaybı durumunda ölümcül sonuca yol açılmamasına yardımcı olabilmekte.

ANGi aslında bir kısaltma ve açılımı ‘Angular and G-Force indicator’, yani açı ile çekim gücü saptayıcı sensör. Bu minik cihazın içinde bir hızölçer ve bir jiroskop bulunmakta. Kaska takılı cihaz bisiklet kazalarında oluşan çekim güçlerini saptamak amacıyla tasarlanmış. Bir kaza olması durumunda bisikletçinin kafa hareketinden durum saptanıyor, ANGi Bluetooth bağlantısı ile akıllı telefona bir uyarı yolluyor. Telefondaki uygulama bu anda bir geri sayım başlatıyor. Eğer kullanıcı belli bir süre içinde kendine gelip geri sayımı kapatmazsa, bu sefer bir alarm çalışıyor.

ANGi’nin alarmı iOS ve Android uygulaması sayesinde, önceden belirlenmiş bir listedeki her kişiye teker teker uyarı mesajları atmaya başlıyor. Bu mesajlarda cihaz sahibi kullanıcının bir kazaya karıştığı, bilinçsiz olduğu ve kazanın gerçekleştiği noktanın koordinatları verilmekte. Ayrıca eğer kullanıcı izin verirse, kontak listesindeki kişiler bisikletçinin rotasını gerçek zamanlı şekilde haritadan takip edebiliyor. Bir başka güzel özellik ise, eğer bisikletçi mobil servis sinyalinin olmadığı bir bölgeye giriyorsa, uygulamaya buradan tahmini çıkış süresini verebiliyor. Bu süre sonunda cihazdan sinyal alınamazsa, uygulamanın merkezinden kontak listesine uyarı ve bisikletçinin son saptanan lokasyonu yollanabiliyor.

Bu minik cihaz Specialized markasının çeşitli bisiklet kasklarına takılı şekilde gelmekte. Ayrıca istenirse tek başına satın alınıp da kasklara takılabiliyor. Fakat özel olarak Specialized bisiklet kasklarına uygun üretildikleri için, firma başka kasklarda kullanılmasını tavsiye etmiyormuş. Cihaz tek başına alınırsa 60 Dolarlık fiyat mevcut.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.