btbilgi

Alman otobil parçaları üreticisi ZF, trafik kazaları sonucunda oluşan yaralanmaların şiddetini azaltmak için yenilikçi bir teknoloji geliştirdi. Firma arabalara harici olarak monte edilmiş hava yastıkları ile daha güvenli bir deneyim yaratmak istemiş. Geliştirilen dış hava yastığı ilk aşamada sadece aracın yan tarafı için tasarlanmış. ZF’in kendi testlerinde bu hava yastığı yaralanmaların ağırlığını yüzde 30’a kadar azaltmayı başarmış.

Dış yan hava yastığı son model arabaların hepsinde bulunan dahili hava yastıkları gibi çalışıyor. ZF bu ürünün, varolan en büyük yan perde hava yastığından bile iki veya üç kat daha büyük olduklarını söylüyor. Bu yüzden hızla şişebilmesi için çok noktadan gazlı şişirici kullanılmış. Bunun dışında dış hava yastığı normal hava yastıkları ile aynı tipte kumaştan yapılıyor ve aynı tipte şişirici ile şişiriliyor. Bu ürün için yeni bir teknoloji bulunmak zorunda kalınmamış, varolan teknikler ve üretim bantlarında seri üretime girmesi mümkün. Bu da ürünün maliyetini azaltan bir durum.

Arabanızın dışına takılan hava yastığı hayat kurtarabilirBu ürünün kullanımındaki ana konu, bir arabanın yandan çarpacağına yüzde 100 emin olabilmek. Bir alışveriş sepeti arabanızın yan kapısına fazla yaklaştı diye dış hava yastığının durup dururken açılmasını istemezsiniz. O yüzden de ZF firması test araçlarına radar, LIDAR sensörleri ve kameralar kurmuş. Gerçekleşmek üzere olan bir çarpışmayı doğru bir şekilde saptamak için donanım ve yazılım öğeleri birlikte çalışıyor. Hava yastığı çarpma saptandığı anda 100 milisaniye içinde açılabiliyor.

ZF’nin mühendislik stratejisi üst düzey yöneticisi Dr. Swen Schaub ürün ile ilgili şunları aktarıyor: “Sistem hem darbe yönünü hem de yeri tahmin etme yeteneği gerektiriyor. Yastığın aktive olma zamanı da önemli, darbenin son 500 milisaniyesinde küçük bir araç hareketi bile önemli bir fark yaratabilir”. ZF firması harici hava yastığını 2019’da test kurumlarına sunacak ve harici denemeler başlayacak. Ürünün ne zaman ve hangi marka otomobillerde kullanılmaya başlayacağı ise belli değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.