btbilgi

Google ve ana firması Alphabet gelirlerinin en büyük kısmını online reklam satışından elde eden kurumlar. Dolayısı ile bu sistemde en ufak hata bile çok büyük problem yaratabiliyor. Bunun en güzel örneğini bir Google stajyeri sayesinde görmüş olduk. Bu stajyer, sadece boş bir sarı kutudan oluşan bir deneme reklam kutusunu büyük bir web sitesi ağında yanlışlıkla devreye sokmuş. Boş reklam kutusu 45 dakika boyunca ABD ve Avusturalya’da tonla sitede yayımlanmış.

Bir eğitim çalışmasında meydana gelen olayda, stajyerler dahili online reklam yerleştirme sistemini kullanmayı öğreniyorlarmış. Bahsedilen stajyer işi biraz ileri götürünce bu hatanın oluştuğu söyleniyor. Deneme için yapılan sarı kutu deneme sistemi yerine, yanlışlıkla gerçek online reklam sisteminde devreye sokulmuş. Normalde bu tür reklamların bin adet tıklama (CPM) başına 2 ile 4 Dolardan satıldığı aktarılmakta. Yanlışlıkla yayımlanan boş reklam ise 25 Dolardan piyasaya çıkmış.

Financial Times’ın haberine bakılırsa 45 dakika boyunca çok geniş bir site ağında görüntülenen reklam yüzünden Google toplamda 10 milyon Dolar zarar etmiş durumda. Çünkü Google bu sahte reklamın yayınlandığı tüm sitelere tıklama başına hakettikleri parayı ödeyeceğini açıklamış. Google resmi açıklamasında şunu söylüyor: “Yanlışlıkla yapılan bu eğitim hatasını farkettiğimiz anda, yayına alınan kampanyanın durdurulmasını sağladık.”

Firma ayrıca bu hata yüzünden, online reklam eğitim altyapısında bazı şeyleri değiştireceğini de aktarıyor. Böyle pahalı bir hatanın bir daha tekrarlanmaması için eğitim sistemine bazı ek önlemler yerleştirilecekmiş. Kazancının neredeyse tamamı online reklamlardan gelen bir firma için, böyle bir açığın yakalanmış olması bile büyük başarı denilebilir. Bu açığın bilerek kötü niyetli kullanımı durumunda, firmanın kaybı çok daha büyük olabilirdi denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.