btbilgi

Lojistik ve taşımacılık endüstrisi, uzun zamandır gezegenimize en çok kirleten sektörlerden biri. Sektörde yıllar boyu kapasite devamlı yükseldi, karlar düştü ve çevre dostu çözümler bir türlü geliştirilemedi. Bu da rekabetin azalmasına ve küçük oyuncuların yok olmasına sebep oluyor. Büyük taşımacılık firmaları ise genelde işlerinin devamlılığını ön plana koyup, çevreye verilen zararı öncelik olarak kabul etmiyorlar. Fakat bu devlerin arasındaki en büyüğü olan Maersk, son açıklaması ile herkesi şaşırttı denilebilir.

Danimarkalı Maersk, COO’su Soren Toft ile yaptığı açıklamada 2050 yılında karbon emsyonlarını sıfıra indirmiş olmayı planladığını söylüyor: “Fosil yakıtlara bir son vermeliyiz. Araçlarımızı hareket ettirmek için farklı bir yakıt türü veya başka bir yöntem bulmalıyız. Bu basit bir maliyet düşürme taktiği değil. Bundan çok farklı. Bir varoluş mücadelesi ve biz de lider bir şirket olarak diğerlerine bu konuda örnek olmalıyız.”

Maersk bu hedefe nasıl ulaşacağını aktarmıyor. Ama birkaç sene önce su yosunundan yakıt üretmeye çalıştıklarına dair haberler bulunmaktaydı. Ayrıca firmanın alternatif hidrojen yakıtlarına ve elektrikli çözümlere de alıcı gözle yaklaştığı rapor edilmişti. Firmanın güneş ve rüzgar enerjisi üzerinden kaynak elde etme konularını da incelediği tahmin ediliyor. Toft açıklamasında “2050 yılında bu hedefe ulaşabilmek için, önümüzdeki 10 yılda çok büyük teknolojik ve bilimsel keşfilere ihtiyacımız var” söylemine de yer vermekte.

Uzmanlar deniz taşımacılığı sektörünün böyle bir hedefe sahip olmasını zamanı geldi de geçiyor diyorlar. Konteyner gemileri dünya çapındaki taşımacılık operasyonlarının yüzde 80 civarını gerçekleştirmekte. Halen yük gemilerinde kullanılan ‘bunker fuel’ (ham petrolden elde edilen gemi yakıtı), dünya üzerindeki en çevreye zararlı yakıt tiplerinden biri. Bu yakıt petrol ve dizelden çok daha kirletici, ayrıca tek başına gezegen kirliliğinin (karbon emisyonları bazında) yüzde 3’ünü tek başına oluşturmakta. 2020 yılında bu yakıtın kullanılmasına son verilecek ama dünyayı kurtarmak için daha fazla çözüme ve acil uygulamalara ihtiyacımız var gibi gözüküyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.