btbilgi

Rolls-Royce ve Finlandiya devlet feribot operatörü Finferries, dünyanın ilk tam otonom feribotunu Finlandiya’nın Turku şehrinin güneyindeki takımadalarda başarıyla görücüye çıkardı. Falco isimli feribot, Rolls-Royce akıllı gemi teknolojilerini kullanarak Parainen ile Nauvo arasındaki yolculuğunu tamamen otonom bir şekilde başarıyla tamamlamış durumda. Dönüş seferi ise uzaktan kumanda kontrolünde yapılmış.

Falco’da bir dizi ileri seviye çevresel sensör bulunuyor. Bu sensörler geminin çevresine dair ayrıntılı durumu gerçek zamanlı olarak sağtayabiliyor. Böylece insan gözünden çok daha yüksek bir hassasiyet seviyesinde etrafını görebilmekte. Durumsal farkındalık, sensörlerden gelen verilerin anlık analizi sayesinde oluşuyor. Yaklaşık 50 kilometre ötede, Turku şehir merkezinde bulunan Finferries uzaktan operasyon merkezinde görev yapan bir kaptan otonom operasyonları izliyor ve gerektiğinde geminin kontrolünü ele alabiliyor.

Gemi yolculuğu boyunca sensörlerden gelen verileri analiz eden yapay zeka sistemleri ile etrafındaki nesneleri tespit ederek, olası çarpışmalardan kaçınabiliyor. Rolls-Royce’un geliştirdiği otonom seyir sistemi sayesinde de kıyıya otomatik olarak yanaşıyor. Gemi bütün bunları mürettebattan herhangi bir müdahale olmadan başarabilmekte. Yolculuk esnasında uzun süreli operasyon durumunda ve çeşitli koşullar altında çarpışma önleme çözümü de denenmiş. Falco şimdiye kadar Turku takımadalarında yaklaşık 400 saatlik testlerden geçirilmiş.

Falco gemisi, Rolls-Royce ve Finferries’in 2015’de beraber başladığı SVAN (Otonom Seyreden Daha Emniyetli Gemi) projesi çerçevesinde gerçekleştirilmiş. Bu iş birliğiyle birlikte daha önce gerçekleştirilen ve Business Finland tarafından finanse edilen İleri Düzey Otonom Deniz Uygulamaları (AAWA) araştırma projesinin bulguları da uygulanmış. Proje kapsaımda tüm geliştirilen çözümler ve sistemler, Finferries tarafından 1993 yılında hizmete alınan Falco’da denenmiş. Falco 53,8 metre uzunluğunda çift yönlü bir feribot ve iki adet Rolls-Royce üretimi azimut pervane birimi var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.