btbilgi

En büyük şirketler bile bir gün sona erebilir. Belli durumlarda bunun çok kısa süre içinde gerçekleşmesi bile mümkün. Günümüzde kurumlar dijital cihazlar, altyapılar ve verilere o kadar bağımlı ki, ‘dijital felaket’ denilen senaryolarla karşılaşınca çökebiliyorlar. Bu senayolar doğal afetler, yazılım hataları veya insan hataları gibi nedenlerle veri kaybı başta olmak üzere iş süreçlerini kesintiye uğratan çok çeşitli sorunlar olabiliyor.

Texas Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma şirketlerin yüzde 43’ünün bir dijital felaket ardından hemen, yüzde 51’inin ise iki yıl içinde kapandığını göstermekte. Başka bir araştırma ise KOBİ’lerin yüzde 10’unun insan hatalarından, yüzde 30’unun ise doğal afetlerden kaynaklanan felaket vakalarıyla karşı karşıya olduğunu ortaya çıkarıyor. Ayrıca şirketlerin sadece yüzde 6’sının dijital felaketlerden kaynaklanan büyük bir veri kaybından sonra ayakta kalabildiği de saptanmış. Yani kurumların yüzde 94’ü herhangi bir felaket kurtarma çözümüne başvurmuyor.

Hizmet çözümleri şirketi Clonera herkesin günün birinde dijital felaket ile karşılaşabileceğini hatırlatarak, bu konudaki tehlikeler hakkında nasıl önlemler alınabileceğine dair şu ipuçlarını veriyor:

Altyapınızdaki her noktayı güçlendirin

Bir felaketi önlemek ya da felaketin ardından hızlı bir şekilde toparlanmak için öncelikle BT altyapısındaki her noktanın çalıştığından emin olunması gerekli. Yönetilen felaket kurtarma hizmetleriyle bir arada hazırlanabilen ideal bir veri yedekleme planı, şirketlerin bu altyapılarındaki tüm noktaları, bağlantıları ve verileri sanal veri merkezlerinde tutarak onları herhangi bir kesintiden koruyor.

Dijital felaket kaybedilmiş müşteri demek

Bir dijital felaketten sonra var olan müşterileri korumak neredeyse imkansız oluyor. Veri kaybı ya da uzun süreli iş kesintisi gibi önemli sorunlara karşı önlem almak ise eldeki müşterileri kaybetmemek için şart. Özellikle bazı sektörlerde müşterilerin bir kesinti süresince dakika başına binlerce dolar para kaybedebileceği göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Çalışan hatalarından korunun

En dikkatli kişiler bile, önemli bir süreçte yapmaları gereken bir adımı unutarak veri kaybına ya da sisteme yanlış verilerin girilmesine sebep olabiliyor. Bilgisayarı bozulan kişiler büyük bir ihtimalle önemli dosyalarını kaydetmemiş ya da yedeklememiş oluyor. Bu tür insan kaynaklı hatalar hem çok yaygın hem de kolay düzeltilemiyor.

Elektronik cihazlara gözü kapalı güvenmeyin

Maliyetlerin izin verdiği en yüksek yedeklilik seviyesinde tasarlanmış olsa bile BT altyapıları, donanım ve yazılım sorunlarına karşı yüzde 100 garantili durumda değil. Yedeklemeleri kapsayan bir felaket kurtarma planı uygulamak dışında, BT altyapısının bir yönetilen felaket kurtarma servisine emanet edilmesi, bu tür sorunlardan kaynaklanabilecek hizmet kesintilerine karşı en güçlü korumayı sunarken pek çok ciddi harcamayı da ortadan kaldırıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.