btbilgi

Günümüzde artık herkes bir şekilde internet bankacılığı veya mobil servislerden faydalanmakta. Büyük teknoloji firmaları da online işlemler için kullandığımız her türlü dijital kimlik bilgisini daha kolay, daha etkin ve daha güvenli biçimde kullanabilmenin yolunu arıyorlar. Bu konuda en yeni proje, ödeme teknolojileri şirketi Mastercard ve teknoloji devi Microsoft’dan geldi. İkili dijital kimlik kullanımını pratik ve güvenli hale getiren bir çözüm için güçlerini birleştirmiş durumda.

Geliştirilen sistem kullanıcıların tablet, telefon, dizüstü bilgisayar gibi her gün kullandıkları cihazlardan kimlik bilgilerini girme, kontrol etme ve paylaşma ile ilgili bir dizi avantaj sunuyor. Çözüm ayrıca farklı farklı sunucularda tutulan çeşitli kişisel bilgilerin maruz kaldığı risklere de çözüm olarak düşünülmüş. Kullanıcılar finansal hizmetlerdeki kimlik doğrulaması için gerekli bilgilerden, e-ticaret için gerekli bilgilerine kadar farklı verilerini tek yerde tutabilecek.

Sistem ayrıca pasaport, ehliyet başvurusu ya da vergi ödemesi gibi resmi işlemlerinden, e-mail, sosyal medya gibi dijital işlemlerine kadar her türlü dijital kimliğin birbiriyle bağlantılı ve senkronize olmasını sağlaycak. Bu yenilikçi çözümün Microsoft Azure üzerinden devreye girecek bir dizi Mastercard hizmetine de temel oluşturması planlanıyor. Bu yeni hizmet için ayrıca öncü bankalar, mobil operatörler ve devletlerle de iş birliği yapılacak.

Bugün başta kadınlar olmak üzere dünyada 1 milyarın üzerinde kişinin finansal erişimi bulunmuyor. Bu sistemle bir dijital kimliğe sahip olması sağlanan kişilerin, sağlık hizmetlerine ve her türlü sosyal hakka erişimi de daha adaletli ve doğru biçimde sağlanacak. Devlet, hizmet ulaştırmadaki adaletsizliklerin ve farklı kimlik kullanılarak yapılan dolandırıcılıkların, üstelik daha az maliyetle önüne geçebilecek. Her kesimin finansal erişimini sağlayarak toplumsal refahı artırmak, nakitsiz toplum hedefiyle çalışan Mastercard’ın da temel amaçlarından. Henüz geliştirme aşamasında olan bu yenilikçi çözümün, 2019 yılının ilk ayları içerisinde devletlerin, iş yerlerinin ve bankaların kullanımına sunulacağı açıklanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.