btbilgi

Her sene otomobil fuarlı düzenlenir ve bu fuarlarda sadece otomobiller gösterilmez. Bunun yanında yenilikçi otomotiv sektörü buluşları, ilginç ürünler ve konsept çalışmalar da yer alır. 2018’in Essen Motor Show etkinliğinde de buna benzer ürünler bulunmaktaydı. Bunlardan biri de lastik üreticisi Hankook firmasının geliştirdiği fütüristik görünümlü iki adet konsept lastik. Bu ürünlerin biri otonom araçlar için, diğeri ise geleceğin yarış ve spor arabaları için tasarlanmış.

Hankook’un Avrupa Ar-Ge Bölümü Müdürü Klaus Krause, bu konsept lastiklerin geleceğin mobilite çözümlerinin bir parçası olması ümidiyle hareket ettiklerini söylüyor. Lastiklerin biri Hexonic ismini taşımakta ve özellikle araçtaki yolcuların konforu düşünülerek hazırlanmış. Bu lastik geleceğin kendi kendine giden sürücüsüz araçlarında kullanılacak.

Hexonic modeli lastiğin yüzeyi altıgen parçalardan oluşmakta. Altıgen parçalar birbirinden ayrılarak yolun üzerindeki su miktarına göre yeni su kanalları oluşturabiliyor. Ayrıca altıgen parçaların ortasındaki Y şeklinde bölümler de arazilerde veya karlı yollarda yol tutuşunu artırmak için düşünülmüş. Lastiğin içinde çeşitli noktalarda altıdan fazla sensör bulunmakta. Bu sensörlerden toplanan gerçek zamanlı veri, otonom aracın yolu ve yol durumunu anlık şekilde analiz etmesine yarıyor. Toplanan veriler arasında yolun ıslaklığı, ısısı, yüzey durumu, sertliği ve engebe hali gibi öğeler bulunmakta.

Hankook firmasından fütüristik konsept lastik tasarımları

Hankook tarafından geliştirilen diğer fütüristik lastik olan AeroFlow ise diğerinden çok farklı. AeroFlow özellikle motor sporları için tasarlanmış. Geniş gövdeli lastik, gerektiğinde sürüş sırasında ortadan açılabiliyor. Açılan kısımdaki kanat parçaları bir türbin etkisi görüyor ve karşıdan gelen havayı lastiğin ortasında geçirerek, yere doğru bir bastırma kuvveti oluşturuyor. Yere daha çok bastırılan lastik de, aracın tutunmasını ve çekişini artırabilmekte. Bu teknikle ilgili ayrıntı bilgi verilmemiş ama firma lastiğin iç mekanizmasını göstererek epey yenilikçi bir fikre imza attığını ifade etmekte.

Hankook firmasından fütüristik konsept lastik tasarımları

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.