btbilgi

Avusturalya tüm diğer dünya ülkelerine örnek olacak bir harekete imza atmış durumda. Ülkede tek seferlik plastik kullanımının çok büyük ölçüde bitmesini sağlayan hareket sayesinde, 100 günde Avusturalya’da 1,5 milyar adet torba kullanımı engellenmiş. Bu da ülke çapında plastik torba kullanımının bıçakla kesilir gibi azalmasına sebep olmuş.

The Guardian gazetesinin haberine bakılırsa, bu övülecek hareket hükümetten değil de özel sektörden gelmiş durumda. Ülkenin en büyük süpermarket zincirlerinden olan Woolworths 20 Haziran 2018’de müşterilerin marketlerden plastik torba almasına son vermiş. Firmanın direk rakibi olan bir diğer dev süpermarket zinciri olan Coles ise aynı uygulamaya 30 Haziran’da başlamış. Bu iki süpermarket zincirinde bir yılda yaklaşık 3,2 milyar adet plastik torba tüketildiği rapor ediliyor.

Verilen bilgiye göre çevreci organizasyonlar ve tüketici lobileri, uzun yıllardır Avusturalya’da plastik torba kullanımının sona erdirilmesi için uğraşıyorlarmış. Ülkenin en büyük iki süpermarketinin bu uygulamaya geçmelerinin ardında bu lobi çalışmalarının ve kampanyaların yattığı ifade ediliyor. Her ne kadar firmaların plastik torbaya yasak uygulaması herkesin hoşuna gitmemiş olsa da, çevre için büyük önem taşıdığı da bir gerçek.

Avusturalya Ulusal Perakende Derneği (National Retail Association – NRA) süpermarket zincirlerinin uygulamaya başladığı günden beri, bugüne kadar ülkede plastik torba kullanımının yüzde 80 oranında azaldığını aktarıyor. Hatta bazı marketler torba kullanım oranlarının yüzde 90 civarında azaldığını bile söylüyorlarmış. NRA büyük perakende firmalarının pipet, tabak ve çatal bıçak gibi başka tek kullanımlık plastik ürünlerine de yasak getirme ihtimalinden bahsetmekte. Bu da ancak plastik torba yasak kampanyasının başarısı sonucunda oluşabilmiş bir potansiyel.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.