btbilgi

Masaüstü bilgisayarınıza takabileceğiniz, tek seferde en büyük kapasiteye sahip sabit disk (HDD) ürünü yine Seagate’den geliyor. Depolama uzmanı firma, şimdiye kadarki en geniş alana sahip sabit disk modelini tanıttı. 16 TB’lik bu ürün standart 3,5 inçlik gövdeye sahip olduğu için, RAID diskler gibi çok yer kaplamıyor ve her bilgisayara takılabiliyor olacak.

Seagate bu cihazı meydana getirebilmek için ‘Heat-Assisted Magnetic Recording’ (HAMR) denilen bir teknoloji kullanmış. Bu teknolojide sabit diskin yazma kafasında yenilikçi bir tasarım bulunmakta. Ayrıca diskin dönme yüzeylerinde daha dar veri yükleme alanları yaratmak için özel bir manyetik alaşım ve çok ince uca sahip lazerlerle okuma/yazma teknikleri devreye sokulmuş. Nihayetinde ortaya çıkan ürün fiziksel veri depolama cihazlarının sınırlarına doğru hızla ilerlemekte olduğumuzu gösteriyor.

Seagate 16TB kapasiteli en büyük sabit diski duyurduFirmanın 16 TB kapasiteli sabit diski, HAMR teknolojisini kullanan ilk ürün serisi olacak. Cihazın testleri tamamlanmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiş. Seagate bu ürünleri ilk aşamada kurumsal müşterilere yönelik pazarlayacak. Ne yazık ki henüz piyasaya çıkış tarihi veya fiyatı açıklanmamış. Tahminler fiyatın 650 Dolar civarında olabileceği şeklinde. Firma bir üst seviyeyi işaret eden, HAMR teknolojili 20 TB kapasiteli sabit diskleri 2020 yılında piyasaya sunmayı hedefliyor.

Her ne kadar ürün veri merkezleri, sunucular ve bol bilgi taşıyan kurumsal müşteriler için olsa da, 16 TB veri depolama kapasitesi ile siz neler yapabilirsiniz? İşte size bu canavarın içine alabileceği veri miktarına bazı pratik örnekler:

  • 60 bin saatlik Netflix içeriği,
  • Microsoft Office 365 uygulamasının 5 bin 461 kopyası (uygulama 3 GB),
  • Popüler video oyunu Red Dead Redemption 2’den 160 kopya (toplamda 100 GB’lık bir oyun),
  • 2 milyar adet Microsoft Word sayfası (her biri 10 KB büyüklükte),
  • 8K çözünürlükte sıkıştırılmamış bir saat uzunluğunda film,
  • 4K çözünürlüğünde sıkıştırılmamış 3 saatlik film,
  • 101 milyon adet kedi fotoğrafı.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.