btbilgi

Apple firması 2019 yılında piyasaya süreceği iPhone modellerinde 5G genişbant mobil ağ desteği vermeyi planlamıyor gibi gözüküyor. Ama dünyanın en büyük mobil cihaz işlemci üreticisi Qualcomm bu yaklaşıma katılmıyor. Qualcomm başkanı Cristiano Amon, yaptığı açıklamada 2019 yılı sonuna kadar tüm akıllı telefon üreticilerinin 5G destekli ürünleri olacağına inandığını iletmekte.

Hawaii’de gerçekleştirilen Snapdragon Technology Summit etkinliğinde yapılan açıklamada, Amon bu beklentiyi şu sözlerle aktarmış: “Gelecek sene bu vakitlere (Aralık ayına) geldiğimizde, Android ekosistemindeki tüm akıllı telefon üreticilerinin cihazları, büyük telekom firmalarının 5G ağlarını kullanıyor olacak. Şu anda tüm Android cihaz üreticileri 5G teknolojisine hazırlanmakla meşgul.”

CNET haberinde Samsung’un 2019’da bir 5G telefon üreteceği açıklamasını da hatırlatıyor. Qualcomm’a göre tüm büyük Android telefon üreticilerinin ‘flagship’ (en üst seviye) cihazlarında 5G çipleri bulunacak. Bazı analistler Apple’ın bu dalgayı zamanında yakalayamaması durumunda, başının zaten beklentilerin altında kalan satışlarla iyice ağrıyacağına inanıyorlar. Apple zamanında kablosuz iletişim çiplerini Qualcomm’dan alırken, çeşitli patent davaları yüzünden bir süredir teknoloji devi ile davalık durumda. Bu yüzden de Intel çözümlerine kaymakta olduğu ama bunun üretimde sorun çıkaratabileceği haberleri dolaşmaktaydı.

5G genişbant mobil veri aktarım servislerinin 4G’ye göre 10 ile 100 kat arasında daha hızlı olma potansiyeli, bu işi akıllı telefon kullanıcıları için çok cazip kılıyor. Hatta bazı ağlardan alınacak hız kullanıcıların evlerindeki fiber optik internet bağlantıları kadar, bazen de daha hızlı olabilecek. Tüm endüstrilerin bu büyük değişimden faydalanacağı yönünde raporlar üstüste gelmekte. Telekom firmaları da 2019’un ilk yarısında ilk 5G ağlarını kurarak işletmeye başlamayı hedeflemekteler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.