btbilgi

Japon teknoloji firması Mitsubishi Electric, sürücüsüz araç sistemleri için temel verileri sağlamak üzere yüksek hassasiyetli bir üç boyutlu haritalama sistemi geliştirmiş. MMS-G (Mobile Mapping System) adı verilen sistem, arazilerde bile yüksek doğrulukta veri toplama çalışmalarına imkan tanımak için tasarlanmış. Sistemin artıları arasında demiryollarını, rıhtımları ve ulaşılması zor alanları yüksek çözünürlükle tarayabilmek var.

MMS-G sistemi kompakt yapısı sayesinde sadece otomobillere değil; trenlere, kamyonlara, gemilere ve başka tür araçlara da kolayca monte edilebilmekte. Üründen elde edilen veriler, kendi kendine gidebilen her türlü araç için gelişmiş haritaların hazırlanmasında kullanılıyor. Sistemin normal trafik yolları dışında kullanılabilmesi sayesinde, yol dışında operasyonlarda bulunması gereken otonom araçlar (mesela yük tekneleri, yük kamyonları, off-road araçlar, dronlar) için de hassas haritalar üretmek mümkün olacak.

Sistem üzerinde üç farklı Global Navigasyon Uydu Sistemi (Global Navigation Satellite System-GNSS) antenini birleştirmesi ile dikkat çekiyor. Bu sayede cihazın ağırlığı mevcut MMS-G220Z modeline kıyasla yaklaşık yüzde 50 oranında azaltılabilmiş. Cihaz iki ünite şeklinde kolayca kurulabiliyor. Otomobiller dışında gemiler ve tren vagonları için de kurulum opsiyonları sunulmakta.

MMS-G üzerindeki konum, sürat, durum ve istikamet tespiti sağlayan ölçüm ünitesi ve hız sensörü ile, tüneller gibi uydu sinyallerinin alınamadığı yerlerde kullanılabiliyor. Yüksek hassasiyetli kamera sayesinde gece koşullarında da veri toplanabildiği belirtilmiş. Kendine özel tescilli yazılım paketi arazi incelemelerinin karmaşık ayarlara gerek duyulmadan kolaylaştırılmasına rol oynamakta. İşletim ekranında gerçek zamanlı olarak teyit edilebilen tahmini ölçüm doğruluğu, kullanıcıların optimum veri toplama için operasyonları etkin bir şekilde seçmelerine imkan tanıyor. Sistemle birlikte temin edilerek alınan veriler, işleme sonrası yazılımı sayesinde 3D lazer nokta bulutlarını yapılandırmak için kullanılabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.