btbilgi

Çalışanlar bazen iş yerlerine kişisel cihazlarını getirerek, şirket işlerini bu şekilde halletmeyi tercih edebiliyorlar. ‘Bring Your Own Device’ (BYOD) denilen bu uygulama, özellikle şirket tarafından verilen bilgisayar veya telefonlar yeterli olmadığında çalışanların başvurduğu bir yöntem. Her ne kadar iş yerinde kişisel cihaz kullanmak esnek ve rahat gibi gözükse de, beraberinde büyük güvenlik problemleri getirme potansiyeline de sahip.

Araştırma firması Bitglass, BYOD uygulaması ile ilgili 400’den fazla BT güvenlik uzmanı ile bir çalışma gerçekleştirmiş. Araştırma raporuna bakılırsa şirketlerin yüzde 76’sı çalışanların, yüzde 27’si sözleşme sahiplerinin, yüzde 25’i iş ortaklarının ve yüzde 19’u tedarikçilerinin şirket ortamında kendi cihazlarını kullanmasına izin veriyor.

Katılımcılara göre şirketlerin yüzde 15’i BYOD uygulamasını şimdiye kadar hiç kullanmadığını belirtmekte. Fakat bu yöntem ile çalışanların daha rahat ve verimli olabildiğine dikkat çeken rapor, bu oranın yakın zamanda düşeceğini öngörmekte. Araştırmaya göre BYOD’u destekleyenlerin yüzde 74’ü çalışan hareketliliği, yüzde 54’ü çalışan memnuniyeti, yüzde 49’u da azalan giderleri öne sürüyor. BYOD uygulamasının reddedilme sebeplerinde ise yüzde 30 ile güvenlik ve yüzde 22 ile gizlilik geliyor.

Katılımcıların yüzde 51’i şirketlerinde mobil cihazları hedefleyen tehdit sayısının BYOD uygulaması yüzünden arttığını aktarmakta. Araştırmaya katılanların yüzde 43’ü, şirketlerinin kurumsal verilerine erişen cihazlara herhangi bir kötü niyetli yazılım bulaşıp bulaşmadığını bile bilmediğini söylemekte. Bu da hem kullanıcı bilinçsizliğine, hem de BT bölümlerinin ihmalkarlığına işaret ediyor.

BT bölümleri ve güvenlik uzmanları kişisel cihaz kullanımı konusunda endişeli olmakta haklılar. Yetkisiz veri erişimleri, veri sızıntısı ihtimali, iç ve dış ağ trafiğinin kontrolünün zorluğu ve kötü niyetli yazılımların artışı gibi sebepler söz konusu. Yine de tam tersi yönde sonuçlar elde etmek mümkün. Araştırma raporunu değerlendiren Bitdefender araştırmacıları, BT altyapısında güvenliğin öncelikli tutulması, şirket üretkenliği ve karını artırdığının görülmesi durumunda BYOD uygulamasının kullanılmasını tavsiye ediyorlar.

Tabi ki işin olumsuz ve zayıf güvenlik yönleri tamamen halledildikten sonra. İş amaçlı kullanılan kişisel cihazlardaki güvenlik zafiyetlerinden kaynaklanan veri sızıntılarının, GPDR ve KVKK gibi veri koruma kanunlarının da etkisiyle şirketlere büyük maddi yükler yaratacağı ve şirketlerin önemli boyutlarda cezalar alabildiği de hatırlatılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.