btbilgi

İşitme engelli çocukların büyüme süreçlerinde, diğerlerine göre öğrenme zorukları çektikleri bir gerçek. Çevrelerindeki çoğu yetişkin ve öğretmen işaret dili bilmediği için sıkıntılar çekilmesi söz konusu. Bu çocukların bazen çocuklar için hazırlanmış kitpları okumada bile sorun yaşadığı görülebiliyor. İşte Çinli ünlü teknoloji firması Huawei bu konuda bir çalışma yapmış ve StorySign isimli akıllı telefon uygulamasını geliştirmiş.

StorySign uygulaması işitme engelli çocuklara hikaye kitaplarını aynı zamanda işaret dili ile okuyabiliyor. Uygulamayı açıp, telefonu bir çocuk kitabının sayfalarına çevirdiğinizde yapay zeka makine görüşü ile sayfadaki cümleleri tanıyor. Cümleler hem ekranda yazıyor, hem de yanında animasyon bir karakter işaret dili ile cümleyi anlatıyor. İşaret dilini kullanılan karakter, dünyaca ünlü çizgifilm serisi ‘Wallace&Gromit’i yaratan animasyon firması Aardman Studios tarafından özel olarak oluşturulmuş.

Uygulamadaki işaret dili anlatımı sadece çocuklara yaramıyor, işaret dili öğrenmek isteyen yetişkinler de faydalanabiliyorlar. Huawei uygulamayı geliştirirken Aardman Studios dışında ‘The European Union of the Deaf’,  ‘The British Deaf Association’, ‘Penguin Random House’ ve FCB Inferno firmalarından da destek almış. StorySign şimdilik en yaygın Avrupa dilleri olmak üzere 10 işaret dilini (İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Hollandaca, Portekizce, İrlandaca, Belçika Felemenkçesi, İsviçre Almancası) destekliyor. Yakında uygulamanın tanıyabildiği dillerin artırılacağı belirtilmekte. Ayrıca uygulama şimdilik sadece belli çocuk kitapları ile çalışıyor. Ama bu kütüphanenin de kısa sürede genişleyeceği kesin.

StorySign uygulaması sadece Huawei marka akıllı telefonlarda değil, tüm Android mobil işletim sistemli telefonlarda çalışmakta. Uygulamayı Google Play mağazasından veya Huawei’nin kendi AppGallery mağazasından edinebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.