btbilgi

Kendi kendine gidebilen araçlar bu aralar büyük ilgi çekiyor ve kamyonlar da bundan payını almakta. Daha yeni Volvo’nun otonom yük kamyonunun madenlerde test edilmeye başlandığını duymuşutuk. Şimdi de ülkemizden bu alanda bir ortaklık haberi geldi. Ağır ticari araç üreticisi Ford Otosan ve Almanya kökenli, araç güç aktarma teknolojileri geliştiren AVL List GmbH’nin beraber çalışması ile kamyonlara ‘Platooning’ (otonom konvoy) özelliği kazandırılacak.

Otonom konvoy özelliği, şehirlerarası taşımacılık yapan ağır ticari araçların seyir halinde birbirlerini yakın mesafeden otomatik takip edebilmeleri anlamına geliyor. Yapılan araştırmalara göre 3 kamyonun dahil olduğu bir konvoyda, Platooning teknolojisi sayesinde uzun mesafede kamyonların yakıt tüketimi yüzde 8 ile yüzde 15 oranında azalabilmekte.

Bu tekniğin diğer faydaları ise trafikte güvenliği artırmak ve karbon emisyonlarını azaltmak olarak gösterilebilir. Platooning teknolojisi karayolu taşımacılığında operasyonel verimi arttırmak yolunda rol oynayacak. Araçlar arası otomatik haberleşme sayesinde, ortalama bir sürücüye göre daha hızlı ve güvenilir kararlar verebilir denilmekte.

3 yıl sürmesi planlanan işbirliği kapsamında, firmalar otomotiv teknolojileri ve mühendislik alanlarındaki deneyimlerini bir araya getirecekler. Projenin birinci ayağı 2019’un ilk yarısında tamamlanacak ve ilk olarak F-MAX modeli üzerinde çalışmalar başlayacak. Otonom konvoy teknolojilerinin 2025 yılından itibaren dünya çapında ağır ticari araçlar kategorisinde sıklıkla kullanılacağı öngörülmekte.

Bu projenin Türkiye’de başlatılmasının büyük bir önemi de var. Platooning çözümleri uluslararası taşımacılık faaliyetlerinde filolara önemli verimlilik sağlayarak, Ford Otosan’ın dünya çapında rekabet gücünü artıracak. Ayrıca otonom sürüş teknolojileri konusunda ülkemize katma değer ve mühendislik bilgisi de kazandıracak bir proje olacağına dikkat çekiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.