btbilgi

Apple halen yeni iPhone modellerinin tahminlerden düşük satışları ve üretim yavaşlatma sorunları ile meşgul. Ama bu durumlar firmanın gelcek seneki, hatta sonraki seneki modeller üzerinde çalışmasına engel değil. 2019 yılı tüm akıllı telefon üreticiler için kilit bir yıl olacak, çünkü ilk 5G hızlı genişbant ağları devreye sokulacak. Tüm üreticiler 2019’daki ana modellerinde 5G desteği vermek için şimdiden duyurular yapmakta.

Bloomberg sitesinin verdiği bir habere göre ise, dünyaca popüler Apple firması bu trende uymayabilir. İsmi açıklanmayan, firmaya yakın kaynaklardan elde edilen bilgiye göre Apple 2019 yılındaki iPhone cihazlarında 5G teknolojisi kullanmayacak. Bu planın 2020 yılında piyasaya sürülecek cihazlara kalmış olabileceği ihtimalinden bahsediliyor.

Buna sebep olarak da Apple’ın ilk nesil 5G öngörüleri verilmekte. Firma 2019’da yayına başlayacak 5G ağlarının yetersiz kalacağına ve ilk 5G destekli akıllı telefonların büyük bir ilerleme olmaktan çok baş ağrısı yaratacağına inanıyor denilmekte. Firma daha önceki 3G ve 4G teknolojilerini cihazlarına uygulamak için de biraz beklemişti, kaynaklara göre bu sefer de aynı şey olabilir. Bu beklemede bir diğer sebep olarak da, Apple’ın 5G çipsetleri konusunda Qualcomm ile yaşadığı anlaşmazlıklar olarak gösteriliyor. Firma Qualcomm’dan uzaklaşıp Intel’e yanaşmıştı ve bu da gelecek seneki cihazların 5G çiplerinin temininde sorun yaşatıyor olabilir.

Apple’ın bu kararı en büyük rakibi olan Samsung ve Xiaomi gibi uzakdoğulu devlere yarayabilir. 5G ağlarının devreye alınmasına denk zamanlarda yeni cihazlarını tanıtacaklar ve ilk dalgadan mümkün olduğu kadar faydalanmak isteyecekler. Ayrıca telekom sektörü uzmanlarının 5G teknolojisine olan güvenlerini açıklıyor olmaları ve beraberinde gelecek büyük veri hızı artışı da bu yönde olumlu izlenim uyandırıyor. Akıllı telefon müşterilerinin 2019’da cihaz değiştirmek için önlerindeki en büyük havuç 5G servisler olacak gibi. Apple’ın bir sene bekleyerek treni kaçırma ihtimali olması yönünde endişeler de söz konusu.

Haberde Apple firmasının bu söylentilerle ilgili resmi bir açıklama yapmadığı da belirtiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.