btbilgi

Londra’da düzenlenen ‘Centre for Entrepreneurs’ etkinlinliğinde Google eski CEO’su Eric Schmidt bir konuşma yaptı. Bu konuşmada teknoloji startuplarından bahseden Schmidt, bu alandaki firmaların karşı karşıya olduğu üç büyük hatayı ele aldı. Çeşitlilik eksikliği, ürün bazlı olmaları ve ortaklık sıkıntıları olarak özetlenebilecek bu üç hatanın olduğu konuşmayı Business Insider şu şekilde aktarıyor:

Firmalar bildikleri şeyde kalıyorlar

Eski Google CEO’su “Çoğunlukla bildiğimiz ve tanıdığımız kişi ve konulara yatırım yapıyoruz. Bu da çalışma alanımızı daraltıyor” diyor. Teknoloji startuplarının olaya daha geniş bakmaları gerektiğini söyleyen Schmidt, başka firmalardan farklı arka planlara sahip insan gücü almaları gerektiğine inanıyor. Ayrıca tek bir kaynaktan beyin transferi yapma eğiliminin, teknoloji sektöründe cinsiyet ve ırk ayrıncılığına da yol açmakta olduğuna dikkat çekiyor. Özellikle kadınların teknoloji sektöründe temsil edilmesinin iyiye doğru gittiğini, bu tür ayrımcılığın 1-2 nesil içinde yokolmasını umduğunu aktarmakta.

Ürüne fazla odaklanma

Schmidt konuşmasında “En büyük sosyal sorunları çözmek için gerekli teknolojik platormları oluşturmuyoruz. Buna sebep olarak da kısa vadede maddi geri dönüş alamayacağımıza inanmamız” diyor. Ayrıca şunları ekliyor: “Bir milyon e-ticaret uygulaması bulabilirsiniz. Ama evsizler, mülteciler veya iklim değişikliği konularında güvenli biçimde veri toplayıp analiz edebilecek platformları bulmakta zorlanabilirsiniz.” Ağ kurma platformlarında büyük potansiyel olduğunu, ne yazık ki bu işlerle ilgilenecek teknoloji startup firmalarının zor kurulduğuna dikkat çekiyor.

Firmalar yeterince ortaklık kurmuyorlar

Schmidt dünyanın artık aşırı modern ve iletişim olanakları ile dolu olduğunu ama startupların bundan yeterince yararlanmadığını düşündüğünü aktarıyor. Bu fikrini “Toplumla ilgili herhangi bir şeyi çözmek, bir odada oturarak mümkün olamaz” sözleri ile ifade etmekte. Teknoloji şirketlerinin ömürlerinin daha ilk dönemlerinde ortaklıklar araması gerektiğine inanıyor. Buna örnek olarak ev bakım robotları sektörünü veriyor: “Evde insanların bakımı için robotların kullanılması dev bir sektör yaratacak. Burada problem hem görsel, hem işitsel, hem motor, hem de makine öğrenme mekanizmalarına ihtiyacınız olması. Bunların hepsini üç kişiyle gerçekleştiremezsiniz.”

Eski Google CEO’sunun konuşmasının tamamı aşağıdaki videodan izlenebilir:

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.