btbilgi

Teknoloji çeşitli fiziksel rahatsızlıklara sahip kişilerin hayatını büyük ölçüde kolaylaştırma potansiyeline sahip. Hızla gelişmekte olan artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi de bu türden bir fırsat sunuyor. Caltech (California Institute of Technology) araştırmacılarının geliştirdiği AR sistemi Microsoft’un HoloLens gözlüğünü kullanıyor. CARA adı verilen sistem ‘Cognitive Augmented Reality Assistant’ konseptinin, yani bilişsel artırılmış gerçeklik asistanının kısaltması.

CARA makine görüşü ve otomatik tanıma altyapısına sahip. HoloLens gözlüğün kameraları ile taradığı herşey makine görüşü ile analiz ediliyor. Kullanıcının yakınındaki nesneler tanımlanıyor ve kullanıcıya sesli şekilde uyarı veriliyor. Mesela önünde bir sandalye veya sağında bir kapı varsa bunu söylüyor. CARA kullanıcı nesneye ne kadar yaklaşırsa, o kadar yüksek bir sesle uyarıda bulunuyor. Böylece görme engelli kullanıcı döndüğü yöndeki hangi nesnenin ne uzaklıkta olduğunu tahmin edebilmekte.

Bu kullanım şekli yeni başlayanlar için çok karışık olabilir diye düşünerek, ekibin lideri Markus Meister ve araştırmacılar üç farklı mod oluşturmuşlar. Birinci modda CARA sadece gözlüğü nesnelere çevirince isimlerini söylüyor. İkinci mod bir odaya ilk girildiğinde kullanım için uygun, algılanan tüm nesnelerin isimleri söyleniyor. Üçüncü mod ise odaklanma modu, burada da tek bir şeye dikkati verip başka nesneleri söylememek mümkün.

Araştırma ekibinin ilk denemeleri başarılı olmuş. Görme problemi olan çeşitli kişiler laboratuvara gelip gözlüğü denemişler. Bu kişiler gözlük sayesinde odaların içinde hiçbirşeye çarpmadan gezinebilmiş, hatta binanın içinde dolaşmışlar. Fakat teknolojinin hala başlangıç aşamasında olduğu hatırlatılıyor. Ayrıca Microsoft’un HoloLens gözlüğünün de kitlelerin satın almasına uygun şekilde çok ucuz olduğunu söyleyemeyiz. Ekibin hedefi yakın gelecekte CARA destekli daha basit ve uygun fiyatlı gözlükler üretebilmek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.