btbilgi

İspanyol startup firması Novameat, dünyanın ilk üç boyutlu yazıcıda hazırlanmış yapay etini üretti. Laboratuvarda sentetik kırmızı et ve tavuk ürünleri oluşturma fikri yeni değil. Hatta daha önce Memphis Meats ve Supermeat gibi başka firmaların yapay et buluşlarından da bahsetmiştik. Fakat bu seferki farklı bir deneme olarak dikkat çekiyor. İtalyan biyomühendis Giuseppe Scionti bu ürünle, yakın gelecekte seri üretimi gerçekleşebilecek bir vegan biftek meydana getirmiş durumda.

Benzer sentetik et firmaları genelde hayvan dokuları ve hücreleri kullanarak ürün geliştiriyorlar. Novameat’in yapay et ürünü ise bitki proteinlerinden elde ediliyor. Bu sayede tam anlamıyla bir vegan biftek olarak sunulabiliyor. İçeriğinde pirinç, bezelye ve deniz yosunu hücreleri bulunmakta. Bu gıdalar insan bedeni için gerekli proteini ve amino asitleri sağlıyor. Hazırlanan karışım bir 3D yazıcı ile şekillendiriliyor ve verilen bilgiye göre ortaya çıkan ürün gerçek bir bifteğin şekli ile dokusuna yakın özelliğe sahip.

Scionti üç boyutlu baskı tekniği kullanarak, başka sentetik et ürünlerinde olmayan karmaşık dokular oluşturmanın mümkün olduğunu söylüyor: “Bazı firmalar yapay ürünleri ile hayvan eti tadını birebir yakalamayı başardılar. Fakat benim teknolojim patent almadan önce aynı anda hem dokuyu, hem etin mikroskopik morfolojisini, hem de makroskopik görüntüsünü kopyalamak söz konusu değildi. Bu şekilde üretilmiş bir dana bifteği, tavuk göğsü veya ton balığı parçası henüz yok.”

Novameat’in baskı tekniği ile 100 gramlık bir sentetik vegan biftek parçası yaklaşık 30 dakikada üretilebiliyor. Bu teknik hayvan bazlı olmadığı için hem hayvancılık ürünleri pazarının rahatlamasına, hem de doğaya sera gazı salan bu devasa sektörün biraz daha kontrol edilebilir hale gelmesine yardımcı olabilir. Verilen bilgiye göre bu teknikle aynı miktarda et üretebilmek için, hayvancılık sektörü 70 kat daha fazla alana ihtiyaç duyuyor. Scionti hayvancılık sektörünün tüm verimli dünya topraklarının yüzde 30’unu ve toplam temiz suyun yüzde 25’ini tükettiğini de hatırlatmakta.

Firma öncelikle sentetik vega et ürünlerinin şekli, dokusu ve tadını mükemmelleştirmekle uğraşacak. Ardından seri üretim ve ölçeklendirme sorunlarını giderecekler. Scionti yakın gelecekte ürünlerini süpermarketlere ve özellikle de et tüketiminin pahalı olduğu ve ürünlerin kolayca bulunamadığı şehir dışı bölgelere pazarlamaya başlamayı umut ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.