btbilgi

Kendi kendine giden araçlar üretmeye çalışan tonla teknoloji ve otomotiv firması var. Bunların hepsi için bu süreçteki en önemli öğe veri. Daha doğrusu kullanım ve deneyim verileri. Hepsi de gerçek hayat koşullarında araçlarının becerilerini test etmeye çalışıyor. Bazıları Waymo gibi 16 milyon kilometre yol yapmakla övünüyor. Çünkü otonom sistemler ne kadar çok yol yaparsa, teknoloji geliştiriciler o kadar çok veri elde ediyorlar. Bir de halen Autopilot gibi otonom sürüş destek sistemleri günlük hayatta kullanılmakta olan Tesla var.

Tesla otonom sürüş destek sistemi Autopilot’u devreye sokalı çok oldu. Tüm arabalarında bulunan bu sürüş destek uygulamasına düzenli aralıklarla getirdiği güncellemeler ve yeniliklerle de ilerlemeye devam ediyor. Araçlara havadan kablosuz ağlar ile yapılan bu güncellemeler sayesinde Tesla sürücüleri yollarda rahatlıkla ellerini bırakıp gidebiliyorlar. Şimdi firmadan bir Autopilot sürüş rakamı çıktı ki, rakiplerinin dudaklarını uçuklatacak kadar büyük.

Tesla firması Autopilot sürüş destek sisteminin şimdiye kadar tüm arabalarında toplamda 1,6 milyar kilometre (1 milyar mil) yol yaptığını söylüyor. Tabi burada ciddi bir fark var. Waymo ve Nvidia gibi şirketlerin tam otonom araç sistemleri piyasaya çıktığı zaman tamamen insansız şekilde (Seviye 4 otonom) yollarda gezebilecekler. Autopilot ise bir sürüş destek sistemi olarak, direksiyon başında hala şoföre ihtiyaç duyuyor (Seviye 2 otonom). Yani şu andaki hali ile bir Tesla otomobili tamamen insansız şekilde bir noktadan diğerine yolculuk yapamıyor.

Bu konudaki en iddialı ilk vaka, bir Tesla araba ile ABD’nin bir ucundan diğerine otonom sürüş desteği desteği ile giden kişiler oldu. 2015’in Ekim ayında ralli şoförü Alex Roy, Tesla Model S P85D model otomobili ile Kaliforniya’dan yola çıkıp New York’da yolculuğu bitirdiler. Olayın en ilginç kısmı ise yolun yüzde 96 civarında bir kısmını Autopilot uygulaması aktif şekilde gitmiş olmaları. Yani yolun büyük kısmını direksiyonu ellemeden gitmişler. Daha sonra bu deneme defalarca tekrarlandı ve en kısa süre rekorları da kırıldı.

Elon Musk ve mühendisleri tam otonom sürüş için çalışmalarına devam etmekteler. Şimdiye kadar sistemden topladıkları veriler, yakın gelecekte araçlarına Seviye 4 otonom sürüş sistemi entegre etmelerinde büyük rol oynayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.