btbilgi

Telekomünikasyon sektörünün önemli organizasyonlarından TELKODER, 10. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Kurulda açılış konuşması yapan Başkan Yusuf Ata Arıak, sektör ve rekabet koşulları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Öncelikle Arıak’ın konuşmasında verdiği bilgilerden bir derleme aktaralım:

  • 2017 yılı telekomünikasyon sektörü büyüklüğü 51 Milyar TL.
  • 2003 yılında 15 Milyar TL olan sektör gelirleeri 2018 yılında da aynı seviyede. Enflasyon etkisinden arındırılması durumunda artış yaşanmadığı görülüyor.
  • Alternatif işletmecilerin toplam gelirden aldıkları pay yaklaşık yüzde 8, bu da AB ortalamasından düşük.
  • Telekomünikasyon sektörünün üçte ikisini oluşturan halka açık şirketlerin Aralık 2012’de piyasa değerleri 26 milyar dolardan, 2018’de 6–7 milyar dolara geriledi.

Arıak bu durum yüzünden önemli bir değişim gerektiğine inanıyor: “Türk Telekom’da karşılaştığımız korumacı tutumun sonuçları, Türksat’ta da karşımıza çıkabilir. Sektörü büyütmeyen, rekabeti önleyen her kural ve yönetimin sonu kötüdür. Sektörümüzün genel yönetiminden sorumlu kişilerin, sektör firmalarının yönetiminde görev alması eşyanın tabiatına aykırıdır. Yönetim anlayışımızı ve uygulama yöntemlerimizi kökten değiştirme zamanı.”

TELKODER’in genel kurulunda Arıak’ın konularından bir diğeri fiber optik altyapı sorunları oldu: “Yaklaşık 340 bin kilometre uzunluğa sahip fiber şebekenin yaklaşık yüzde 80’i Türk Telekom’a ait. Başta Türk Telekom olmak üzere İşletmecilerin ellerinde bulunan altyapıları birbirine kullandırmaları halinde, fiber altyapı sorunumuzu yüzde 80 oranında çözebiliriz. Türk Telekom’un ve diğer işletmecilerin ellerindeki altyapıları birbirine kullandırmaları için TELKODER, Türk Telekom, Turkcell, Vodafone ve Türksat arasında 24 Mayıs 2018 tarihinde bir Altyapı Paylaşımı Protokolü imzalandı. Bu protokolün gereğinin hızla hayata geçirilmesi ülkemiz açısında olumlu gelişmelerin önünü açacaktır. Bunun için de siyasi sahiplenmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Söz konusu mevcut altyapıların tüm işletmecilerce fiilen kullanılabilmesi hem ülke kaynakların verimli kullanılmasını hem de fiber şebeke tesis maliyetlerinde ciddi düşüşler yaşanmasını sağlayacaktır.”

Türkiye’nin verisinin Türkiye’de tutulmasının önemine dikkat çeken Arıak bu konuda hem kamunun hem de özel sektörün aynı fikirde olduğunu ancak önemli bir icraatın hayata geçirilemediğini söyledi. Son zamanlarda yayınlanan bir araştırmanın Türkiye’de kullanılan e-posta sunucularının sadece yüzde üç buçuğunun Türkiye içerisinde bulunduğunu ve kalan yüzde doksan altı buçukluk kısmının diğer ülkelerde olduğunu ortaya koyduğunu vurgulayan Arıak kişi ve ülke verilerimizin risk altında olduğunu söyledi. Bu riskin ortadan kaldırılması noktasında yerli veri merkezlerinin desteklenmesi ve yerli internet değişim noktalarının kurulması konularının en önemli gündem maddesi olduğuna dikkat çekti.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.