btbilgi

Günümüzde restoranlarda tüm bir ailenin aynı masada oturup da birbirleri ile hiç konuşmamaları mümkün. Artık herkesin elinde birer akıllı telefon veya tablet var. Bu durum sadece yetişkinler ve gençler değil, çocuklar için bile geçerli. Ama bazı restoranlar müşterilerinin sosyalleşmesi ve yemek yeme deneyimlerinden zevk almalarını istiyor. Bir İngiliz restoran zinciri olan Frankie & Benny’s bu amaçla ilginç bir uygulamaya imza atmış. Elinden telefonu bırakan bedava yemek alıyor.

Bir araştırmaya göre, çocuklar ailelerinin sofrada veya restoranlarda akıllı telefonları vakit geçirmelerinden memnun değil. Araştırmaya katılan çocukların yüzde 72’si anne ve babalarının telefonları ile daha az vakit geçirmesini dilediğini söylemiş. Ayrıca yüzde 70 kadarı da, anne babalarının kendilerinden daha çok telefonları ile ilgilendiğini düşünüyor.

İşte bu üzücü araştırma sonuçlarından etkilenen Frankie & Benny’s restoranı, ‘Telefonu Elinden Bırak’ kampanyasını başlatmış. 29 Kasım ve 7 Aralık arasını telefonsuz hafta seçen restoranda, aile olarak gelen müşterilerden bir talepte bulunuluyor. Akıllı telefonlarını masalarındaki kutuya koymaları ve yemek boyunca almamaları rica ediliyor. Bunun karşılığında da çocukların yemekleri restoran tarafından müşterilere hediye ediliyor. Uygulama isteğe bağlı, yani aileler buna uymak zorunda değil.

Restoran yöneticileri bu kısa süreli deneme ile müşterilerinin tepkisini ölçmek istemişler. Eğer yeteri kadar müşteri kendi isteği ile bu kampanyaya katılırsa, bedava yemek uygulaması uzatılabilir veya başka şekilde devam ettirilebilir denilmekte. Yapılan resmi açıklamada şu sözler aktarılmakta: “Ailelere bir iki saatliğine bile olsa yakınlaşma ve beraberce güzel zaman geçirme fırsatı vermek istiyoruz. Bu yüzden de garsonlarımız onlara elektronik cihazlarına bakmayı bırakmalarını rica ediyor. Ama tabi ki kimseyi buna uymaya zorlayamayız.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.