btbilgi

Londra’ya dünyanın en sıradışı yapılarından biri inşa edilecek. Mimari stüdyo Renzo Piano bu proje için yıllardır uğraşmaktaymış ve sonunda tüm izinler alınmış durumda. Bu proje tüm duvarları camdan yapılma bir ofis binası ve proje ilk olarak 2015’de sunulmuş. İlk tasarım 254 metre yüksekliğinde, 1 milyar Sterlin’lik silindirik bir kuleymiş. Fakat halktan alınan tepkiler yüzünden 2016’da iptal edilmiş.

Yeniden tasarlanan bina ise ‘Paddington Square’ denilen merkezin ana öğesi olacak. Bu bina 825 milyon Sterlin’lik daha geleneksel bir yapı. Tabi geleneksel kısmı sadece küp şekli ile ilgili.  ‘The Cube’ diye anılan yapı 50 metreye 50 metrelik boyuta sahip olacak. Duvarları camdan imal edilecek ve özgür bir görünüme sahip olacak. Yapı hem ofis binası olarak kullanılacak, hem restoranlar, barlar, kafeler hem de dükkanlar içerecek. 17 katlı yapının çatısında Londra manzaralı dev bir teras olması planlanmış.

Yapının 14 katı ofis olarak kullanılacak ve yaklaşık 4 bin kişinin çalışacağı bir ortam yaratılmış olacak. Binanın zeminindeki tesisler ve kültür merkezi dışında, yeni inşa edilecek bir Bakerloo hattı metro istasyonu da yer alacak. Bu metro hattı bölgeyi direk oalrak Heathrow havalimanına ve şehrin Batı kısmına bağlayacak. Projenin tamamlanması ile Paddington bölgesinin yerel ekonomisinde yılda 350 milyon Sterlin’lik bir büyüme gerçekleşmesi bekleniyor.

Bu bina için ana onay 2017’de verilmiş ama şehir konseyi projede bazı değişiklikler istemiş. Sonuçta yapılan değişiklikler de kabul edilmiş ve inşa için izinler tamamlanmış. Şu anda bölgedeki eski Royal Mail binalarının yıkım işlemlerinin devam etmekte olduğu bigisi veriliyor. The Cube’un inşasının 2019’da başlayıp, 2021 yılında tamamlanmış olması hedeflenmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.