btbilgi

Günümüzde firmaların en önemli varlıklarından biri, oluşturdukları büyük veri havuzları. Firmaların veri yığınlarını  analitik tekniklerle işleyerek, farklı senaryolara uygun birden fazla strateji geliştirmeyi tercih etmeleri normal hale gelmeye başladı. Yapay zeka ve makine öğrenme gibi teknolojilerin doğru kullanımı şirketlere finansal öngörüler sağlayarak, yıl boyu bütçe çalışmaları için yeni kılavuzlar oluşturuyor.

Yeni nesil bütçe yaklaşımlarını kullanan firmalar piyasalarda yaşanan ani değişimlere karşı hızlı refleks gösterip, dinamik bir bütçe projeksiyonu oluşturabilmekte. Bu şekilde şirketler piyasa dengesizliklerinden az ölçüde etkilenme ile başediyorlar. Bu yaklaşım aynı zamanda şirketin verimliliğini de en üst noktaya taşımaya yaramakta. Yazılım hizmeti danışmanlığı firması Ereteam’in CEO’su Kutlay Şimşek, sürdürülebilir başarı yakalamanın yolunun artık yapay zeka ve analitik ile verilen kararlardan geçtiğine dikkat çekiyor.

Şimşek bütçelemede analitik kullanımı ile ilgili şunları aktarıyor: ‘’Bütçeleme sistemleri, ekonomiyle birlikte yaşayan, gelişen, büyüyen, kimi zaman da güncelliğini yitiren yapılardır. Geleneksel bütçeleme yöntemleri artık geçerliliğini yitirdi. Yüzdesel büyümeler, fiyat endekslerine sabitlenmiş değişimler istenen dinamikliği sağlayamıyor. Analitik ve istatistik yöntemler kurumların her kararlarında kullanabileceği enstrümanların başında geliyor. Sektörde adı bilinen bir oyuncu olmanın yanı sıra, dijital dönüşüme de ayak uydurabilmiş bir kurum kültürü oluşturmak git gide önem kazanan bir konu. Dolayısıyla bütçelerin dayandırıldığı parametreler sadece belirli ekonomik göstergeler olmaktan çıktı. Artık çok daha kapsamlı ve ileri analizlerle oluşan, pazarın öngörülmesi, finansal tahminlemeler, rakip analizleri, müşteri deneyimlerinin doğru takibi gibi fark yaratan yeni nesil kriterler önem kazandı. Bu da büyük veriye olan güvenin referansıdır.’’

‘’Öncelikle kur değişimlerinin bu derece yoğun ve hareketli yaşandığı, finansal indikatörlerin değişkenlik gösterdiği ve ekonomik kriterlerin tahmin edilmesi zor politik birtakım sebeplerle şekillendiği bir resim bütçe yapmayı zorlaştıran en temel faktörler arasında gösteriliyor. Şirketler artık geçici bir büyüme ve dönemsel bir karlılık arayışından çok, düzenli ve rasyonel bir büyüme hedefiyle stratejilerini kurguluyor. Dolayısıyla bütçe süreçleri de en doğru adımları en doğru yaklaşımlarla atmayı amaçlayacak şekilde kurgulanıyor. Bu hedefte, ellerinde yapay zeka destekli akıllı araçların ve altyapıların olması da öngörülebilirliği arttırarak şirketlerin verimliliğini en üst noktaya taşıyor.’’

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.