btbilgi

Hizmet sektöründeki en ilginç trendlerden biri “insansız” mağazalar ve servisler olsa gerek. Çeşitli perakende ve himzet firmaları otomatize teknikler ile insan görevlileri aradan kaldırarak işleri hızlandırmayı hedefliyorlar. Amazon’un Go serisi kasiyersiz alışveriş dükkanları, Lenovo’nun ve diğer Çinli devlerin benzer denemeleri, İngiltere’deki evsizlere hizmet eden ürün otomatları gibi gelişmeleri sıklıkla görmeye başladık. Şimdi bunlara bir de tam otomatik, doktorsuz klinik eklendi.

Çinli sağlık platformu Ping An Good Doctor, dünyanın ilk insansız klinik ve eczanesini duyurdu. Kasım ayında gerçekleşen Wuzhen Dünya İnternet Konferansı’nda gösterilen sistem, ‘One-Minute Clinic’ adını taşıyor. Bu klinik ilk bakışta bir fotoğraf kabini ve bir ürün otomatının kombinasyonu gibi görünmekte. Kullanıcı kabine giriyor, durumunu anlatıyor, bazı kontroller yapılıyor ve sanal bir doktordan teşhis alıyor. Bu doktor tahmin edileceği gibi bir yapay zeka altyapısına sahip. Çin’de daha önce de doktorluk yapmaya hevesli, yapay zeka destekli bir robot geliştirildiğini görmüştük.

Ping An’ın ‘AI Doctor’ uygulaması kabine giren kişiye tek başına teşhis koymuyor. Sanal doktorun kararı, insan bi doktor görevli tarafından uzaktan konrol ediliyor ve onay veriliyor. Eğer hastanın acil ilaca ihtiyacı varsa, hemen yanındaki otomattan 100’den fazla çeşit ilaçtan biri sunulabilmekte. Eğer ihtiyaç olan ilaç otomatta yoksa, Ping An’ın akıllı telefondaki sağlık uygulamasından hemen ısmarlanıp bir saatte hastaya teslim ediliyor.

Ping An bu sanal doktor otomatlarından 2018 sonuna kadar 1.000 adet kurmuş olmayı planlamakta. Üç yıllık geçmişe sahip firma, her ay sağlık uygulaması üzerinden 50 milyon kişiye servis verdiğini söylüyor. Bu şekilde normalde basit rahatsızlıklar için doktor hizmetine erişemeyen kişilere ulaşabilmek amaçlanmış. Firmanın AI Doctor sisteminin algoritmaları, 300 milyon hastanın vakası incelenerek eğitilmiş. Ping An’ın 1.000’den fazla anlaşmalı doktorundan toplanan teşhis verileri de geliştirme aşamasında kullanılmış. Yapay zekalı bir doktorun insan bir doktordan iyi olacağının garantisi yok ama şimdiye kadar epey başarılı örnekler de bulunmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.