btbilgi

Kablosuz akıllı telefon şarj tekniği hala tüm cihazlarda bulunmuyor. Fakat son 1-2 senedir çıkan modellerde epeyce var ve her geçen sene de kullanımı artmakta. Kablosuz şarj teknolojisinin henüz büyük bir sınırı var. Telefonunuz desteklese bile onu üzerine koyacağınız kablosuz şarj cihazı almanız gerekli. Qi ve benzeri standartlarda çalışan bu aletlere en büyük alternatif ise, Energous gibi firmaların geliştirmekte olduğu uzaktan kablosuz şarj teknolojileri.

Energous ismini ilk olarak 2017’deki WattUp uzaktan kablosuz şarj ürünü ile duyurmuştu. Bu teknoloji sayesinde şarj edilmesi gereken tüm bataryalı ürünler, havadan yollanan dalgalarla beslenebilmekte. Odanızın çeşitli yerlerine konulacak vericiler ile cihazlardaki alıcılar beraberce çalışıyor. Bu şarj sistemi insan sağlığına zararlı değil ve yaygınlaşırsa çok pratik bir çözüm olacak. Mesela evinize gidiğiniz anda akıllı telefonunuz, dizüstü bilgisayarınız veya tabletiniz kendi kendine şarj olmaya başlayacak.

Energous uzaktan kablosuz şarj teknolojisinin hedefi büyükŞimdi bu teknolojiyi geliştiren Energous, yeni duyurduğu DA2223 model alıcı çipset ile uzaktan kablosuz şarjı tüm telefonlara taşımak niyetinde. Entegre çipin boyutu 1.7 x 1.4 x 0.5 mm kadar, yani bir bozuk paranın minik bir kısmı kadar. Verilen bilgiye göre çip tek başına çalışmıyor, bir batarya bağlantısı ve bir antene ihtiyacı var. Bunların hepsi beraberce bir kablosuz şarj alıcısı oluşturuyor. Fakat tümü bir araya gelince bile akıllı telefonların içine girecek kadar az yer kaplıyorlar.

Firmanın CEO’su Stephen R. Rizzone bu çipin sadece akıllı telefonlar için olmadığına dikkat çekiyor. Boyutu itibarı ile kablosuz kulaklıklar, işitme cihazları ve giyilebilir teknoloji ürünleri için de ideal. Çipsetin kendisi Dialog Semiconductors şirketi ile birlikte üretilecek ve Energous’un 2018’in ikinci yarısında duyurduğu ‘Wireless Charging 2.0’ ekosistemine uyumlu olacak.

Bu sistem uzaktan kablosuz şarj istasyonunun 5 metre etrafına kadar enerji yollayabilme özelliğine sahip. Alıcı cihazlar şarj istasyonuna ne kadar yakın olursa, şarjın tamamlanma süresi o kadar kısalacak. Ayrıca bu teknoloji cihazlar arasında donanım farklılıklarını da ortadan kaldırmaya niyetli. Yani Samsung telefon için alacağınız bir uzaktan kablosuz şarj istasyonu, Apple cihazlarınız ile de uyumlu olacak. Energous teknolojiyi tüm donanım üreticilerine yeni bir şarj standartı olarak sunmayı planlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.