btbilgi

Telekom devi Ericsson tarafından yayımlanan Kasım 2018 tarihli en son Mobilite Raporu, şimdiye kadarki en iddialı bazı tahminleri de beraberinde getirmekte. Rapora göre 5G ağları, dünya çapında piyasaya çıkmış en hızlı yayılıma sahip hücresel teknoloji ürünü olacak. Buna sebep olarak gösterilen tahmin ise şöyle: 2024 yılı sonuna kadar geliştirilmiş 5G mobil geniş bant hizmetlerinin 1,5 milyar kişiye yayılması beklenmekte. Bu da dünya nüfusunun yüzde 40’dan fazlası anlamına geliyor.

Ericsson Mobilite Raporu’nda Kuzey Amerika ve Kuzey Doğu Asya’nın 5G kullanımına öncülük etmeleri beklendiği aktarılmakta. 2024 sonuna kadarki 5G aboneliklerinin bölgelere göre dağılımı tahmini ise şöyle verilmiş:

  • Kuzey Amerika’daki mobil aboneliklerin yüzde 55’i 5G aboneliklerinden oluşacak.
  • Kuzey Doğu Asya’da 5G abonelik oranı yüzde 43’ten fazla olacak.
  • Batı Avrupa’da 5G bölgedeki mobil aboneliklerin yüzde 30’unu oluşturacak.

Raporda küresel mobil veri trafiği ile ilgili de bilgiler var:

  • Mobil veri trafiği 2018 yılının üçüncü çeyreğinde, 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 79 arttı.
  • Bu büyüme hızı 2013’ten beri gerçekleşen en yüksek seviye.
  • Akıllı telefon başına en yüksek veri trafiğine sahip bölge Kuzey Amerika.
  • Kuzey Amerika’da akıllı telefon başına veri tüketimi, 2018 sonunda ayda 8,6 gigabayt olacak.
  • Çin akıllı telefon başına en yüksek veri trafiğine sahip ikinci bölgenin (Kuzey Doğu Asya) başını çekiyor.
  • 2018 sonu itibarı ile Çin’de telefon başına ayda 7,3 gigabayt veri tüketilmiş.
  • Bu rakam 2017 sonundan 2018 sonuna kadar yüzde 140’lık artış anlamına geliyor.

2018-2024 yılları arasında toplam küresel mobil veri trafiğinin beş kat artacağı Ericsson raporunda öngörülmekte. 5G ağların ise 2024 sonunda toplam mobil trafiğinin yüzde 25’ini taşıyacağı tahmin ediliyor.

Nesnelerin İnterneti (IoT) ürünleri, 5G mobil geniş bant ağlardan büyük ölçüde faydalanacak bir başka kategori. Dar Bant Nesnelerin Interneti (NB-IoT) ve Cat-M1 teknolojilerinin kullanımı ile küresel IoT bağlantılarının hızla artması beklenmekte. Raporda 2024 için 4,1 milyar hücresel IoT bağlantısı gerçekleşmesi öngörülüyor. Bunun 2,7 milyarı Kuzey Doğu Asya’da olacak. Çin başta olmak üzere, Kuzey Doğu Asya IoT pazarının önümüzdeki 5-6 yıl içinde dünya liderliğine oturması sürpriz olmayabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.