btbilgi

Dünya üzerindeki insanların 4 milyardan fazlası bir şekilde online durumda. Dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri akıllı telefon kullanıyor. Bu modern çağda dijital teknolojiler kitlelerin yaratıcı içeriklere erişimini, sanat deneyimlerini, yaratma ve paylaşma şekillerini değiştirmekte. Dijitalleşme ile sanata bakış açımız da dönüşüyor. Kültür kurumları da sanatı daha ulaşılabilir kılmak, ilgi uyandırmak ve teknolojiye dayalı bir yaşama geçişe ayak uydurmak için çalışmalar yapmakta. İşte Tech4Culture bu yaklaşımdan yola çıkan bir etkinlik.

British Council tarafından bu sene ikincisi düzenlenen Tech4Culture, teknoloji sektörü ile yaratıcı ve kültürel endüstrileri bir araya getirmek amacı taşımakta. Earnst and Young’ın bir araştırmasında, yaratıcı ve kültürel endüstrilerin dijital ekonomiye dünya çapında 200 milyar dolar katkıda bulunduğu aktarılmakta. Bu tarz etkinlikler sayesinde hem kurumlar sanat takip eden kitleyi geliştirebiliyor, hem kültür sanat çok daha geniş çapta izleyiciye kavuşuyor, hem de yenilikçi dijital projeler hayata gelme şansı yakalıyor.

Daha fazla kişiyi sanatla buluşturmak için proje geliştirmek isteyen kültür kurumlarının başvuruları Tech4Culture kapsamında değerlendirilecek. British Council’in verdiği bilgiye göre başvurularda dijital bir ürüne odaklanılmasından ziyade, kurumların karşılaştıkları fırsat veya zorlukların öne çıkarılması tercih edilmekte. Bu fırsat ve zorluklardan yola çıkarak, Türkiye’den seçilecek bir kültür kurumu ile Birleşik Krallık’tan seçilecek bir yaratıcı ajans eşleştirilerek, projeyi birlikte geliştirmeleri ve hayata geçirmeleri desteklenecek.

Açık çağrı başvuru içeriği:

  • Kurum hakkında kısa bilgi,
  • En beğenilen yaratıcı dijital projelerden biri ve neden bu projenin seçildiği,
  • Kurumun güncel dijital proje portfolyosu,
  • Birleşik Krallık’tan gelen yaratıcı ajansla yürütülecek ortak çalışmadan sorumlu olacak, İngilizce bilen ekip bilgisi,
  • Proje teklifleri, belirli bir dijital ürüne değil, kurumun karşı karşıya olduğu fırsat veya zorluklara ve Tech4Culture’ın sunduğu bu fırsatın geniş çaplı dijital stratejiye hangi açılardan uyumlu olduğuna odaklanmalıdır.

Başvuru koşulları:

  • Proje teklifi en fazla üç sayfa ile sınırlı olmalıdır.
  • Teklif, İngilizce olmalıdır.
  • Başvurular için son tarih 3 Aralık 2018 23:59’dur.
  • Koşullar ile ilgili ayrıntılı bilgi, etkinliğin resmi web sayfasından alınabilir.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.