btbilgi

500 milyondan fazla üyesi bulunan kurumsal sosyal medya platformu LinkedIn, ciddi bir suçlama ile karşı karşıya. Yapılan bir araştırma sonucu firmanın milyonlarca kişinin e-posta adreslerini, kişisel veri koruma düzenlemelerine aykırı biçimde kullandığı saptanmış. Firmanın 18 milyon kişinin e-posta adreslerini, Facebook’da hedefli reklam hakkı satın almak için kullandığı iddia ediliyor.

Araştırmayı gerçekleştiren İrlanda Veri Koruma Komisyonu (Data Protection Commissioner), yapılan bir ihbar üzerine çalışmaya başlamış. Nihayetinde LinkedIn firmasının kişisel verileri yasadışı ve haksız çıkar amacıyla kullandığı sonucuna varılmış durumda. Araştırma raporunda firmanın bahsedilen 18 milyon e-postayı hangi kaynaklardan ele geçirdiği aktarılmıyor. Fakat olayın 2018’in Ocak-Mayıs ayları arasında gerçekleştiği ve suçlanan kurumun LinkedIn İrlanda şubesi olduğu biliniyor.

Rapora göre LinkedIn İrlanda geniş e-posta listesindeki isimleri kullanarak, Facebook’da belli kullanıcılara yönelik reklamlar yayımlamış. Bu reklamların kendi sosyal medya platformunu tanıtmak ve üyelik artırmak amaçlı içeriğe sahip olduğu ifade edilmekte. Kişisel verilerin bu biçimde kullanılmasının, AB’nin getirdiği GDPR düzenlemelerine uygun olmadığı için firmanın suçlandığı belirtiliyor.

Rapor sunulduktan sonra firmanın gerekli düzeltmeleri yaptığı ve kişisel verilerin yasadışı kullanım şeklinin durdurulduğu söylenmekte. DPC’nin verdiği bilgiye bakılırsa LinkedIn’e sadece süreci durdurma uyarısı değil, ellerindeki hatalı kullanım sözkonusu olan kişisel verilerin tamamen silinmesi uyarısı da yapılmış. Alphr’ın konuyla ilgili haberinde, LinkedIn ve benzeri firmaların bu türden yasa engellerinden kurtulmak için veri depolarını Avrupa ülkelerinden ABD’ye doğru taşımakta olduğu ayrıntısına da yer veriliyor. Böylece kullanıcı verilerinin kullanımının artık çok sıkı düzenlemelerle korunduğu Avrupa’da operasyonlarını azaltıyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.