btbilgi

Hayatları online ve fiziksel dünya arasında bölünmüş Z Kuşağı, şimdiye kadar en yüksek seviyede dijitalle içiçe geçmiş olan nesil. Yeni bir araştırma raporu bu nesille ilgili başka endişe verici bir şey daha gösteriyor. Yaşları 13 ile 23 arasındaki gençlerden oluşan Z Kuşağı’nın bireyleri, şimdiye kadar karşılaşılmış en kaygılı insanlar olabilir. Bu kategoriye giren gençlerin neredeyse yarısı kariyer hedefleri, para, terörizm ve zorbalıktan çok dış görünüşlerinden kaygı duyduğunu aktarıyor.

Kaspersky Lab, bu nesildeki güvensizlikleri ve kaygı duydukları noktaları keşfetmek amacıyla Birleşik Krallık’ta 13 ile 23 yaş arası 1,003 kişiyle çalışmış. Araştırmaya katılan gençlerin çoğu hayatlarındaki bazı şeylerden kaygı duyduğunu ve bununla başa çıkmak için profesyonel tavsiye aramadığını itiraf etmiş durumda. Z kuşağı için kaygılı hissettikleri zaman ne yapacaklarına dair yardım aramamaları, psikolojik veya medikal yardıma başvurmamaları endişe verici olarak gösteriliyor. Bunun sonucu olarak zorluk yaşayan gençler, duygularını nasıl kontrol edeceklerinden emin olamıyorlar.

Araştırma raporunda, bu çözümsüz kaygıların gençlerin sosyal medyaya yaklaşımları da dahil tüm davranışlarını etkileyebileceğine dikkat çekiliyor. Örneğin Z Kuşağı’na dahil kişilerin görünümlerini daha mükemmel hale getirmek için uğraştıklarına sıkça rastlandığı ifade edilmiş. Çoğu genç sosyal medya platformlarında paylaşmadan önce mükemmel görüntüyü elde etmek için, kendi fotoğraflarını ve videolarını düzenlemeye yaklaşık yarım saat harcıyor denilmekte.

Araştırmada elde edilen önemli bulgulardan biri de kızların erkeklere göre kendilerini daha güvensiz hissetmesi. Kızlar, erkeklere kıyasla dış görünüşlerinden daha fazla kaygı duyuyor. Dış görünüşle ilgili kaygılar nedeniyle yeme içme alışkanlıklarını (fazla yemek veya yemeyi azaltmak) değiştirdiğini söyleyen kızların sayısı erkeklerin neredeyse iki katı. Sosyal medyadaki vücut geliştirme ve spor içerikleri, genç erkeklere kıyasla kadınların kendilerini daha kötü hissetmesine neden oluyor. Kadınların bir kısmı geçtiğimiz bir yıl içinde sosyal kaygılar nedeniyle bazı buluşmalara gitmediğini belirtiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.