btbilgi

Düm dünya hükümetleri kriptoparalarla ne yapacağını ve nasıl politikalar uygulaması gerektiğini düşünedursun, bazıları ileri adım atmayı tercih ediyor. Bunlardan biri ABD eyaleti Ohio’nun yerel yönetimi. Ohio eyaleti bu hafta açıkladığı bir uygulama ile vergi ödemelerinde Bitcoin kabul edeceğini duyurdu.

Uygulama ilk aşamada sadece kurumsal vergiler için geçerli. Yani şimdilik sadece şirketler Bitcoin ile vergi ödemesi yapabilecek. Wall Street Journal’in verdiği bilgiye göre, uygulamanın zamanla bireysel vergi ödemelerine de açılması beklenmekte. Kurumlar bu uygulamada OhioCrypto.com isimli siteye gidecek ve yapmaları zorunlu her türlü vergi ödemesini buradan kriptopara ile gerçekleştirebilecek. Yani ödenen Bitcoinler direk Ohio yerel yönetiminin kasasına girmiyor. Önce eyalet yönetimi ile anlaşmalı olan Atlanta merkezli Bitpay firmasına gidiyor ve orada Dolar birimine çevirilip kabul ediliyor.

Yeni uygulamanın müşterilerinden kriptoparalar ile ödeme kabul eden dükkanlar ile şirketler açısından avantaj sağlayacağı ifade edilmiş. Böylece elinde Bitcoin bulunan veya sahip olan kurumlar, bu dijital para birimini Dolar’a çevirip işlem komisyonundan veya değişken döviz oranlarından zarar etmeyecekler. Her ne kadar başlangıçta bu uygulamadan yararlanabilecek kurumların az olacağı tahmin edilse bile, yine de ABD çapında yenilikçi bir yaklaşım olarak kabul edilebilir.

Her ne kadar ABD hükümeti ve başka ülkelerin hükümetleri kriptoparalarla ilgli şüpheci yaklaşsa bile, uzmanlar bu türden uygulamaların kriptoparaların yaygınlaşmasının önünü açacağına inanmakta. Son bir yıldır kriptoparalarla ilgili okuduğumuz olumsuz haberler, kriptopara borsalarının hacklenmesi operasyonları ve spekülatif değer şişmelerinden sorna yaşanan ani değer kayıpları bu ürünlerin olumsuz imajının düzelmesini uzun vadede kötü etkileyen durumlara sebep olmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.