btbilgi

İlk görsel programlama dillerinden biri olan Scratch esas alınarak oluşturulan Snap, popülerite konusunda yeni bir çıta yakalamş durumda. SAP tarafından desteklenen Snap, blok temelli bir görsel programlama dili. Firmanın yeni açıklamasında şimdiye kadar dünya çapında 250 bin’den fazla kullanıcının 2 milyondan fazla kodlama projesi oluşturduğu belirtilmiş.

Snap’in amacı bilgisayar bilimleri kavramlarına her seviyeye uygun bir yaklaşım getirebilmek. Bu sayede hem ilk kez programlama yapacak olanlar hem de daha önce kodlama deneyimi bulunanlar tarafından kullanılabiliyor. Açık kaynak ve tarayıcıdan çalışan bir model sunduğu için de, bilgisayar bilimleriyle ilgilenen herkesin bu dili herhangi bir ek yazılım indirmeye gerek kalmadan ücretsiz öğrenebilmesini sağlıyor.

Snap kolay öğrenililip kullanılabilmesi için ‘sürükle-bırak’ yapısına sahip. Kullanıcılar farklı kategorilerdeki blokları üst üste ekleyip birleştirerek interaktif animasyonlar, oyunlar, uygulamalar ve daha pek çok projeyi kolayca yapabiliyor. Döngüler, Booleans (ikililer) ve diziler gibi karmaşık fikirler resimlerle temsil ediliyor. Böylece öğrenme sırasında belirli kombinasyonların tıpkı bir yapbozun parçaları gibi nasıl birlikte çalıştığı görselleştiriliyor. Görsel programlama dillerinin çoğunun aksine Snap ile birinci sınıf bloklar ve veri yapıları oluşturmak mümkün. Kullanıcılar bu sayede kontrol yapıları ve listelerin listelerini kolayca oluşturabilmekte.

Programlama dilinin ders içerikleri Kaliforniya Üniversitesi tarafından oluşturulmakta. Dersler hem Snap yaz kampı derslerinde hem de SAP ‘Young Thinker’ eğitim programında sunulmakta. Bu eğitim etkinliklerinde ilköğretim öğrencilerinden lise öğrencilerine kadar farklı seviyelerde katılımcılar pratik şekilde programlama öğreiyorlar. SAP bunların dışında kendi açık kaynaklı openSAP platformunda ve ‘Learning for Life’ girişiminde de ücretsiz dersler sunmaya başlamış

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.