btbilgi

Tatile gittiğinizde dinlenme ve tazelenme adına, cep telefonunuzdan vazgeçebilmeniz mümkün mü? Acaba bir hafta boyunca sosyal medya hesaplarınıza, e-postalarınıza veya video uygulamalarına bakmadan yaşayabilecek misiniz? Endonezya’daki bir otelde kalacak olursanız bunu yapmak zorunda kalabilirsiniz. Çünkü Bali adasındaki ‘Ayana Resort & Spa’ oteli, müşterilerine akıllı telefon kullanmayı yasaklıyor.

Neyse ki Ayana Resort bu yasak konusunda çok da sert değil. Otelin başlattığı “In the Moment” ismindeki tatil uygulamasında, müşterilerin havuz başında akıllı telefon kullanmasına izin verilmiyor. Neyse ki müşteriler tatil merkezinin tüm havuzlarında değil, sadece “River Pool” denilen özel alanda telefon kullanamıyorlar. Ayrıca bu engelin sabah saat 9:00 ile akşamüstü saat 17:00 arasında geçerli olduğu da aktarılmakta.

Bu Bali otelinde havuz başında akıllı telefon yasak
River Pool (Kaynak: Ayana Resort & Spa)

Lonely Planet sitesinin verdiği bilgiye göre Ayana Resort’un bu uygulamayı başlatmaktaki amacı, müşterilerine gün boyunca sakin bir ortam garanti etmek ve hem kendilerine hem de sevdiklerine zaman ayırma konusunda onlara destek olmak. River Pool alanının konsepti sakin ve sessiz bir ortam olarak belirlenmiş. Müşterilerin burada gerçek huzuru bulması hedefleniyor. İnsanlar burada akıllı telefon bağımlılıklarının gerçekten sınırlarına kadar test edildiğini hissedebilirler.

Eğer otel müşterileri bu alanda fotoğraf çekmek istiyorlarsa bunu ya sabah 7:00 ile 9:00 veya akşam 17:00 ile 19:00 saatleri arasında yapabilirler. Onun dışında havuz etrafında gün boyunca tek bir telefon sesi veya mesaj uyarısı duyulması yasak. Müşteriler bu alana girerken akıllı telefon ve benzeri cihazlarını ses geçirmez kilitli dolaplara bırakıyorlar. Havuz başında insanların oyalanması için satranç, kart oyunları, Sudoku ve Jenga gibi eğlenceli alternatifler de sunulmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.