btbilgi

Robotik teknolojilerinin donanım kısmı geliştikçe, yazılım ve programlama kısmının da aynı ivmeyle gelişmesi gerekiyor. Bu amaçla hem kalifiye robot programlama uzmanlarına, hem de ileri seviyede yazılım araçlarına ihtiyaç olacak. Bu alanda çalışacak insan iş gücünü sağlamak, büyük ihtimalle programlama yazılımlrını teminden daha zor olabilir. En azından Amazon AWS gibi firmalar işin ikinci kısmını çözmeye çalışıyorlar. Bu amaçla firma RoboMaker servisini duyurdu.

AWS RoboMaker servisi robotik geliştiricilerine, ürünlerini fiziksel dünyaya yaymadan önce olabilecek en başarılı deneme ortamını sağlamak amacı güdüyor. Bu sürecin dışında robot ürünlerinin bulut üzerinden kurulması, güncellenmesi ve yönetilmesi için de araçlar sunmakta. Geliştiriciler robotlar için kullanacakları kodları bulut ortamında oluşturabilecek, açık kaynaklı simülatör Gazebo ile test edecek ve kod paketlerini bulut bağlantılı fiziksel robotlara anında aktarabilecekler.

RoboMaker yine açık kaynaklı olan robotik yazılım geliştirme platformu ‘Robot Operating System’ (ROS) ile çalışıyor. Bu platform ister uçan dronlar, ister temizlik robotları veya yaşlılara destek olacak insansı modeller olsun tüm robotlar için kullanılabilmekte. Servis üzerinde gelişirilen kodlar robotların sanal versiyonlarına yüklenip, önceden oluşturulmuş simülasyon odalarında (fabrika, dükkan veya hastane gibi) denenebilir. Böylece geliştiriciler robotlarında bir sorun olma ihtimalini, gerçek dünyada başarısız olmadan önce farketme şansına sahip olacaklar.

Servis sadece belli araçlarla robotik süreçlerini kolaylaştırmakla kalmayacak. Ayrıca Amazon Web Services’in barındırdığı tüm yapay zeka, makine öğrenme, makine görüşü, imaj tanımlama, yüz tanıma ve analitik altyapılarına da erişim verecek. Amazon’un kendi depolarında ve lojistik süreçlerinde giderek artan oranla robotlar kullandığını düşünürsek, bu servis için doğru zaman. Ayrıca küresel robotik pazarının 2025 yılında 500 milyar Dolar’a yükseleceği öngörülerini de hatırlayalım.

AWS RoboMaker daha şimdiden ABD’nin Doğu ve Batı bölgelerindeki, ek olarak İrlanda’daki müşterilere açılmış durumda. 2019’da Avrupa’nın geneli dahil diğer birçok ülkede daha devreye girmesi bekleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.