btbilgi

İnsanoğlu kendini bildi bileli uçmaya meraklı olmuştur. Teknoloji ilerledikçe havada durabilen ve uçabilen nesnelerin sayısı da büyük ölçüde arttı. Bunların en modern ve yenilikçi olanlarından biri uçan drone araçları. Uçan dronların boyutları ve işlevleri çok geniş belki ama hepsinin ciddi bir engeli var. Bu araçların hepsi elektrik motoru kullanıyor ve enerjilerini sınırlı kapasiteye sahip bataryalardan alıyorlar. Fakat GET (Global Energy Transmission) isimli bir firma bunu değiştirmeye niyetli.

GET araştırma merkezi Rusya’da bulunan ama kendisi ABD kökenli bir firma. Bir süredir uzaktan kablosuz enerji iletim çözümleri üzerine çalışıyorlarmış ve sonunda belli bir seviyeye kadar gelmeyi başarmışlar. Üzerinde çalıştıkları proje herkese ilk seferde ünlü biliminsanı ve mucit Nikola Tesla’nın kablosuz elektrik iletim deneylerini anımsatıyor olabilir. Firmanın yaptığı şey, uçuş durumundaki bir helikopter dron’a uzaktan enerji yollamak. Bu da dron aracın enerji kesilmedikçe havada kalabilmesini garantiliyor.

Firmanın geliştirdiği sisteme “GET Distant Wireless Power Technology” veya kısaca GET Air deniliyor. Bu sistem yerden 8 metre mesafeye kadar 12 kW kapasitede güç iletebilmekte. Bu mesafeden uzağa da çıkılabiliyor ama ideal olan yüzde 80 verimi ancak bu mesafede yakalayabilmişler. İletim sistemi bir dizi anten ve 15 kW’lik üç fazlı bir enerji kaynağı kullanıyor. Kurulan anten ağı bir seferde üç uçan dron aracını besleyebilmekte. Araçlar sadece 6 dakikalık kablosuz hızlı şarj ile 25 dakikalık uçuş süresi elde edebiliyor. Şarjı bitmeye yaklaşan dron, kendi kendine en yakın istasyonu saptayıp otomatik şarj sürecini başlatabilecek şekilde programlanmış.

Buradaki asıl amaç uçan drone araçlarını hiç yere inip şarj etmeye gerek kalmadan uzun mesafe uçuşlarına yollayabilmek. Uçan drone araçlarının yakın gelecekte lojistik ve e-ticaret sektörlerinde ne kadar sık kullanılacağını düşününce, GET firmasının inovatif teknolojisinin doğru yolda olduğunu görebiliyoruz. Amazon, Walmart ve JD.com gibi e-ticaret devlerinin patentleri ve planları, teslimatların uçan dron araçlarla yapıldığı bir ortama işaret ediyor. Bu dünyada uzaktan kablosuz şarj teknolojisinin firmaların çok işine yarayacağı kesin.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.