btbilgi

Zeytin her yerde yetişen bir ağaç türü olmadığı için, ülkemiz adına çok değerli bir kaynak. Uluslararası Zeytin Konseyi’ne sunulan bilgiler ve yapılan tahminlere göre, 2017-2018 dönemi, geçen sezona göre, Türkiye’de zeytin alanında yaklaşık 2 milyon ton ile üretim artışının yaşandığını gösteriyor. Fakat zeytincilik henüz istendiği noktada sayılmaz.

Dünyaya bakıldığında tarım alanlarının sınırlı olduğu ve toplam karasal alanın yüzde 10’unda tarım yapılabildiği gözlemlenmekte. Kullanılabilir alanlar her geçen gün iklim değişikliği ve yanlış tarımsal stratejiler yüzünden azalıyor. Bu sebeple hem tarımda hem de ağaç başına elde edilen zeytin üretiminde verimliliği sürdürmek ve arttırmak gerekiyor. Bu da ancak akıllı ve yenilikçi tarım uygulamalarını tarım alanında kullanarak mümkün olabilir.

Zeytincilik akıllı ve yenilikçi teknolojilerle daha verimliBu amaçla BUBA Ventures iştiraki şeklinde kurulmuş TreeT firmasından daha önce bahsetmiştik. TreeT firması Manisa’nın Salihli İlçesi’nde 400 dönüm badem ve Köprübaşı ilçesinde 270 dönüm zeytin bahçesine sahip bir yatırım şirketi. Projede konvansiyonel tarımın yanı sıra, tarıma yön verecek tarım teknolojileri de zeytincilik için kullanılmakta. TreeT’in Genel Müdürü Mustafa Tamer bu konuyu şu şekilde aktarıyor:

“Tarımda bu alanda teknoloji ile elde edebildiğimiz büyük veri, önümüzdeki 10 yılda daha çok analizi gerçekleştirmemizi mümkün kılacak yeni bir devrin kapılarını aralıyor. Zeytin hasadından son ürünün tüketiciye ulaşmasına kadar olan süreçte yapılan tüm işlemler, teknolojik gelişmelerle güncellendi. Biz de artık bu alanda sadece tarım yapmıyor, var olan bütün teknolojileri kullanarak tarıma yön vermek istiyoruz. Türkiye’nin ve dünyanın buna ihtiyacı var.”

“Sensörlerle donatılmış tarım makinaları, topraktan sofraya takip sistemleri ve IoT (Nesnelerin İnterneti) teknolojilerini kullanarak zeytin ağaçlarından elde edilen verimi maksimum oranda arttırmayı amaçlıyoruz. IoT çerçevesi içerisinde önümüzdeki yıllarda giderek yaygınlaşacağını tahmin ettiğimiz sensör ağları ve bu ağlardan toplanacak veriler, bizim, çiftçilerimizin tarımsal faaliyetlerini ve tarlaların durumunu gerçek zamanlı olarak takip edebilmemize olanak sağlıyor. Bu verilerden çok farklı bilgi ve çıkarımlara ulaşmamız mümkün. Özellikle tarımcılık alanında yatırım yapmak isteyen beyaz yakalılar için İstanbul’dan başka bir bölgeye giderek tarım arazisi yönetmek çok da kolay bir iş değil. Teknoloji bize bu imkanı sunuyor. Gece gündüz farkı, rüzgar yönü veya hava sıcaklığı gibi verimlilik hakkında bilmemiz gereken gerekli bilgiyi bizim adımıza toplayabiliyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.