btbilgi

Dünyanın en büyük uzay projesi olan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), 2018’in Kasım ayında 20’inci yaşını kutluyor. İlk parçası yörüngeye 20 Kasım 1998’de çıkartılan istasyon hala görev yapmakta. Her ne kadar projenin liderliğini yapan ABD’nin ISS ile ilgili gelecek planları kesin olmasa da, en azından 2024’e kadar çalışmaya devam edeceğini biliyoruz. ISS’in satışı veya ıskartaya çıkma haberlerinin yanında, bir uzay virüsü haberi de dünyanın ilgisini çekmeyi başardı.

NASA’nın ünlü JPL (Jet Propulsion Labs) araştırma biriminden gelen bir rapor, ISS’de bir bakterinin uzay ortamında farklılaşmış versiyonlarının bulunduğunu gösteriyor. Rapora göre ISS’de Enterobacter isimli bakterinin 5 yeni alt türü saptanmış. Bu bakteri ilaçlara karşı yüksek dirence sahip ve yüzde 79 ihtimalle hastalık taşıyıcısı olabiliyor. En yüksek bulaşma miktarı istasyonun tuvaletlerinde gözlemlenmiş. Medyada “uzay virüsü” şeklinde tanımlanmasına rağmen, ISS’de uzay oramında değişime uğradığı düşünülen bu bakterinin aslında dünyadaki tıbbi araştırma laboratuvarlarındaki örnekler (Enterobacter bugandensis) ile büyük benzerlik taşıdığı da açıklanmakta.

20 yaşındaki Uluslararası Uzay İstasyonu’nda uzay virüsüJPL biliminsanları bu bakterinin Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda görev yapan astronotlar veya genel olarak insan ırkı için tehlike taşımadığını söylüyorlar. Bakterinin orijinali genel olarak insanlar için hastalık bulaştırıcı özelliğe sahip değil denilmekte. Yine de araştırmanın sadece ölü bakteri örnekleri ile sınırlı kalmış olduğu da belirtiliyor. Yani daha büyük bir tehlike kaynağı olup olmadığına henüz kimse emin değil. Verilen bilgiler arasında ISS’deki tek bir astronotta bulaşma izleri olduğu da var. Fakat bu astronotun zaten daha önceden başka bir hastalıktan muzdarip olduğu bilgisi da eklenmekte. Yani suçlu uzay virüsü olmayabilir.

ISS’de rastlanan yeni Enterobacter türleri hakkında yapılan araştırmanın sonuçları, ‘BMC Microbiology’ jurnalindeki bir bilimsel makalede detayları ile bulunabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.