btbilgi

En yıkıcı teknolojilerden biri kabul edilen yapay zeka, her türlü sektörde etkisini göstermeye başladı. Yakın gelecekte çok uygulama göreceğimiz bir alan da siber güvenlik. Peki makine öğrenme temelli teknolojiler, gelişmiş analitik yeteneklerle siber güvenliğe nasıl bir katkı sağlayacak? Henüz bu konuya şüpheli yaklaşımlar var olmakla birlikte, yapay zekanın yakın geleceğin iş dünyasını ciddi şekilde etkileyeceği de kesin.

Bir süre önce dünyanın önde gelen eğitim kurumlarından MIT (Massachusetts Institute of Technology) 1 milyar Dolar bütçeyle bir yapay zeka enstitüsü kurduğunu açıkladı. Yapay zeka algoritmaları büyük veri analizi, veriyi bilgiye dönüştürme, ileriye yönelik olayları tahmin edebilme ve veri içinde gizlenmiş işe yarar bilgileri ortaya çıkarabilme gibi becerilere sahip. Bu özellikler siber saldırıları tahmin etme ve doğru bir şekilde öngörme konusunda siber güvenlik uzmanlarının faydasına işe yarayabiliyor. Ayrıca kötü niyetli ve rastlantısal olarak gerçekleşen saldırıların tespit edilmesinde de kullanılmakta.

Fakat uzmanlar yapay zeka destekli siber güvenlik çözümlerinin eksiklerine ve zayıflıklarına dikkat çekiyorlar. Forcepoint İnovasyon Laboratuvarı uzmanı Dr. Dalwinderjeet Kular bu eksiklerin bazılarını bir blog yazısında şöyle aktarmış: Uzman bilgisi katmanının eksikliği, iyi eğitim verisindeki eksiklikler ve algoritmalara yönelik güvenilirliğin istenilen seviyede olmaması.

Siber güvenlik vakalarının yüzde 62’sinin insan hatası kaynaklı olması can sıkıcı bir durum. Dr. Kular hata yaptığının bilincinde olmayan kullanıcılara rağmen, siber güvenlikte yapay zeka kullanımının işe yarayacağını savunmakta. Buradaki yaklaşım, makine öğrenme algoritmalarının hatalardan ders alarak, kendilerini geliştirip zamanla durumu telafi edebileceğini yönünde.

Geniş açıdan bakılınca makine öğrenme çözümlerinin getirilerinin, zayıflıklarına göre güçlü olduğu şeklinde bir eğilim mevcut. Bununla birlikte henüz eksikliği giderilememiş konu ise “güven”. Dr. Kular makine öğrenme temelli algoritmalara daha fazla güvenilmesi gerektiğini belirtiyor. Ancak bu sayede makine öğrenme katkılı yapay zeka teknolojilerinin daha verimli olması ve optimum faydaya ulaşmaya yardımcı olabileceği düşünülmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.