btbilgi

KPMG’nin 6 yıldır gerçekleştirdiği ‘Yıkıcı Teknolojilerin Değişen Yüzü Araştırması’nın (The Changing Landscape of Disruptive Technologies) 2018 sonuçları açıklandı. 750’yi aşkın küresel teknoloji liderinin  katıldığı araştırmada, gelecek üç yıl içinde şirketlerin dijital dönüşümünü gerçekleştirecek yıkıcı teknolojiler sorgulanmış. Bunların içinde Nesnelerin İnterneti (IoT), yapay zeka ve robotik öne çıkmış durumda.

Araştırma raporuna göre bilişsel programlama, makine öğrenme ve yapay zeka sistemlerine yapılacak yatırımlar, dünya genelinde 2021 yılına kadar 52,2 milyar Dolar’a yükselecek. 2021’de robotik ve drone teknolojilerine yapılan yatırımlar ise 218.4 milyar Dolar’a kadar artabilir denilmekte. Araştırmaya katılan liderlerin yüzde 17’si en etkili yıkıcı teknolojiyi IoT olarak gösterirken, yüzde 13’ü yapay zeka ve yüzde 10’u ise robotik diyor.

KPMG yaptığı açıklamada IoT teknolojilerinin daha fazla görünürlük, şeffaflık ve verimlilik sağlayarak tedarik kanadını optimize ettiğini ifade ediyor. Aynı zamanda talep kanadında da, veriden yola çıkarak artan müşteri beklentilerini karşılıyor. IoT çözümlerinin birçok şirket için ürün satışından hizmet sunumuna kadar, farklı alanlarda ciddi bir değişimi beraberinde getirmesi öngörülmekte. Fakat sensörler tarafından toplanan veri çerçevesinde şirketlerin siber güvenlik ve veri gizliliğini sağlamak konusunda hazırlıklı olmaları gerekiyor deniliyor.

ABD ve Çin’deki büyük teknoloji oyuncuları arasında, Ar-Ge ve birleşme ve satınalma alanlarında büyük yatırımlar öngörülmüş. Amazon ve Alibaba’nın e-ticaret platformları, yapay zeka inovasyonu konusunda dijitalleşmeye öncülük eden başarılı örnekler olarak gösterilmekte. Bu şirketler platformlarında dinamik fiyatlandırma, personel planlaması, satışları artırmak, müşteri bağlılığı oluşturmak gibi konularda makine öğrenme algoritmalarından faydalanmakta.

Raporda robotik piyasasının, hizmet robotlarına olan talebin artmasıyla birlikte ciddi bir dönüşümden geçmekte olduğu aktarılmış. Konaklama ve perakende sektöründe hizmet robotlarının kullanımına dikkat çekiliyor. Bu yenilikçi çözümlerin, maliyetleri düşürmenin yanı sıra verimliliği de artırdığından bahsedilmekte. Robotik alanındaki inovasyonlar sayesinde, çalışan sayısının minimum olduğu fabrikalar ve depolar inşa edilmekte. Robotlar insanlar için tehlikeli olarak nitelendirilen işlerde rahatlıkla çalışabilmekte. Robotik inovasyonu ‘uzaktan ameliyat’ gibi yeni uygulamalara da imkan sunmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.