btbilgi

Dünya çapında veri merkezleri ve depolama tesisleri büyük miktarda elektrik harcamakta. Neyse ki Google, Facebook, Apple ve Amazon gibi en büyük veri merkezlerine sahip dev teknoloji firmaları çevre konusunda bilinçliler de, bu alandaki gelişmeler çığ gibi geliyor. Küresel bilgi ihtiyacı büyüdükçe, firmaların hedefleri ve yenilenebilir enerji satın alma planları da aynı oranda büyümekte.

Bloomberg New Energy Finance bu konuyu ele alan bir rapor yayımlamış. Raporda teknoloji sektörünün, diğer tüm küresel sektörlerden daha fazla yenilenebilir enerji satın alma kontratına sahip olduğu belirtiliyor. Teknoloji sektörü dünya çapında toplamda yıllık 2 bin 581 MW değerinde temiz enerji kontratına sahipken, onu üretim sektörü 1,658 MW ve telekom sektörü 980 MW ile uzaktan takip ediyor. Bu temiz enerjinin en büyük kaynakları hidroenerji, rüzgar ve güneş olarak saptanmış durumda.

Teknoloji sektörü yenilenebilir enerji talebinin lideri

Raporda IHS Markit’in bir araştırmasına yer verilmiş. Buna göre ağ bağlantılı cihazların yıllık büyümesi yüzde 12 oranında. 2017’de bu cihazların dünya çapında miktarı 27 milyar adetken, 2030’da bu rakamın 138 milyar adete yükselmesi tahmin edilmekte. Buna sadece Nesnelerin İnterneti değil, bilgisayarlar, ve sunucular da dahil. Küresel veri merkezlerinin toplam elektrik tüketiminin, gelişmiş ülkelerdeki tüketimin yüzde 2-3 civarını oluşturduğu da aktarılmakta. Bu rakamın her sene büyümekte olduğu bilgisi de veriliyor.

Büyük teknoloji firmaları orta ve uzun vadeli enerji satın alım kontratları (power purchase agreement – PPA) ile yenilenebilir enerji peşine düşmüş durumdalar. Teknoloji sektörü şimdiye kadar 10,4 GW’lik yenilenebilir enerji kontratı imzalamış. Burada ilk sırayı 3 GW ile Google alıyor. İkinci sırada 2 GW ile Facebook var. Üçüncü sırayı ise 1 GW’lik kontrat ile Microsoft, Amazon ve Apple paylaşıyor. Bütün bu firmalar kendilerine yüzde 100 temiz enerji ile beslenme hedefi koymuş durumdalar.

Bu firmaların veri merkezlerine en çok yenilenebilir enerjiyi sağlayan tedarikçiler ise ABD’de ‘NextEra’, ‘Invenergy LLC’ ile Avrupa’da ‘Energias de Portugal SA’, ‘Electricite de France SA’ ve ‘Enel SpA’ olarak listelenmiş. Kuzey İskandinav ülkeleri, özellikle de İsveç veri merkezleri için ideal konumlardan biri kabul edilmekte. İsveç hem hidroelektrik/rüzgar kaynaklı temiz enerji sağlayan bir ülke olması, hem de soğuk iklimi sebebiyle veri merkezlerine daha başarılı soğutma ortamı sunması açısından avantajlı. Yakın gelecekte İskandinav ülkelerinin en büyük enerji tüketim kaleminin veri merkezleri haline geleceği öngörüsü de raporda yer almakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.