btbilgi

Mimari ve teknoloji her geçen yıl biraz daha bir araya geliyor. Bu da sıradışı tasarımlar ve yenilikler doğmasına sebep olmakta. En yeni örnek  ‘Zaha Hadid Architects’ ve ‘Pride Architects’ mimari stüdyolarının Rusya’da planladığı akıllı şehir projesi. İnsan merkezli bir yaklaşım taşıyan bu akıllı şehir, Moskova’nın batısındaki Rublyovo-Arkhangelskoye bölgesinde inşa edilecek. Şehrin en yeni teknolojileri barındırması ve 460 hektarlık bir alana yayılması planlanmış.

Zaha Hadid Architects’den (ZHA) proje lideri Christos Passas, yeni şehir tasarımları hakkında şunları söylüyor: “Hayal ettiğimiz akıllı ve bağlantılı insan odaklı şehir projesi, hem insanları inovatif teknolojilerle bir araya getirecek hem de toplumsal ortamların yeniden ifade ve organize edilmesine yarayacak”. Şehrin aynı anda bir yerleşim merkezi, bir iş merkezi ve bir kültür merkezi olması hedeflenmiş.

Moskova dışına fütüristik bir akıllı şehir kuruluyorProjede ZHA ana planları sağlıyor. Rusya kökenli ortağı Pride Architects stüdyosu ise bölge durumu, bina yapıları, doğaya uyumlu çevre düzenlemesi ve benzeri destekleri gerçekleştiriyor. Şehrin inşası ve büyümesi için kademeli bir plan hazırlanmış. Bu sayede yaşayanların entegre teknolojiye uyum süreci kolaylaştırılacak. Akıllı şehrin üçte biri kadarının orman ve park alanlarından oluşacağı belirtilmekte. Merkezde de büyük bir göl buılunacakmış.

Moskova’nın nüfusunun 12,4 milyon olduğu ve geçmiş 20 yılda yüzde 30 büyüdüğü bilgisi Dezeen sitesi tarafından verilmekte. Bu yüzden de çevresel büyüme projeleri devreye sokulmuş durumda. Yeni akıllı şehir tamamlandığı zaman 66 bin 500 kişiye ev sahipliği yapacak. Hazırlanacak 800 bin metrekarelik ofis alanı Moskova’nın gelişmekte olan finans, hukuk ve denetim sektörleri için ayırılacak. Moskova’ya 20 kilometrelik bir tren hattı ile bağlanacak şehir için yol inşaatının 2020’de başlayacağı belirtilmekte.

Moskova dışına fütüristik bir akıllı şehir kuruluyorAkıllı şehir konsepti için zorunlu konulardan biri olan akıllı enerji altyapısı, EDF Group’un enerji üretim, depolama ve dağıtım platformu ile çözülecek. Burada ana odak yerel enerji kaynaklarını ve yenilenebilir enerjiyi kullanmak üzerine.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.