btbilgi

Akıllı evler için bir sürü çözüm var ve bunlar her geçen sene artıyor. Tüm teknoloji firmaları evlerimizdeki cihazların ağ bağlantılı ve ekstra özelliklere sahip versiyonlarını üretiyorlar. Televizyonlardan ışıklandırma sistemlerine, beyaz ev eşyalarından kapılara kadar her noktada akıllı ürünleri görmek mümkün. Peki daha akıllı evler için elimizdeki eski aptal cihazların tamamını atıp yenilerine yatırım yapmak zorunda mıyız? Smartians projesi buna gerek olmayacağını iddia ediyor.

Smartians eski cihazlarımızı akıllı hale getirebilmek için planlanmış bir ürün seti. Bu set içinde bir dizi motor, kol, buton ve çeşitli uygulama parçaları var. Parçaları uygun kombinasyonlarda birleştirip, her türlü ev aletini kendi başına çalışır hale getirebiliyorsunuz. Mesela değiştirmek istemediğiniz güzel bir masa lambanız mı var? Onu doğru parçalarla akıllı hale getirebilirsiniz. Müzik setinizin sesini uzaktan açıp kapatmanızı sağlayan parçalar da mevcut. Veya akvaryuma her gün belli saatlerde belli miktarda yem dökme işini de otomatize edebilirsiniz.

Set bir ana kontrol birimi, bir akıllı telefon uygulaması, birkaç pratik motor ve çeşitli mekanik butonlardan oluşuyor. Butonlar ve benzeri aktüatör parçalar brşeyleri itmeye, çekmeye, çevirmeye veya döndürmeye yarıyorlar. Ana kontrol birimi yerleştirdiğiniz tüm motorları uzaktan kontrol ediyor ve şarjları azaldığı zaman da bir şarj istasyonu görevi yapıyor. Bulut destekli ana kontrol birimine Amazon Alexa veya Google Assistant üzerinden sesli komut iletebilir, IFFFT web sitesine bağlayıp belli durumlarda belli şeyleri yapmasını sağlayabilirsiniz. Akıllı telefon uygulaması ile her motor tek tek de idare edilebilmekte.

Smartians: Aptal ev aletlerini akıllı yapacak teknolojiSmartians setinin tasarımcısı Frolic Studio projenin henüz prototip aşamasında olduğunu söylüyor. Stüdyonun kurucuları Andrew Spitz ve Ruben van der Vleuten halen çeşitli yatırımcılarla görüşmeye devam ediyorlarmış. Yakın gelecekte piyasaya sürülmesi beklenen Smartian, belki de bir Kickstarter kampanyası ile karşımıza da çıkabilir. İlgilenenler şimdilik stüdyonun web sitesine gidip yeni haberler ve duyurular için kayıt olmakla yetinecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.