btbilgi

Bir ofiste internete veya kurumsal ağlara bağlı kaç tane cihaz olduğunu düşünebiliyor musunuz? Eskiden sadece bilgisayarlara ve sunuculara yapılan siber saldırılar, günümüzde internet veya ağ üzerinden erişilebilecek her türlü elektronik alete yönlenmiş durumda. Hackerlar sadece bilgisayar ve telefonlarını güvenlikli hale getiren şirketlerin beklenmedik zararlara uğramasına yol açıyor. İşte size ofislerdeki sıradışı saldırı hedefleriyle ilgili Watchguard’ın listesi:

Yazıcı

Şirketlerde hala işlev gören yazıcılardaki çeşitli güvenlik açıkları, hackerlerin şirket sistemlerine girmesi için açık kapı oluşturmakta. Hackerler bastırılan gizli belgeleri çalmaktan, BT altyapısı çökertmeye kadar pek çok sorunu tek bir ağ bağlantılı yazıcı aracılığıyla yaratabiliyor.

Faks Makinesi

2017’de yapılan bir anket şirketlerin yüzde 62’sinde hala faks cihazları kullanıldığına işaret etmekte. Faks makineleri sağlık, hukuk, bankacılık gibi sektörler başta olmak üzere halen aktif durumda. Hackerler istedikleri faks belgelerini kendi mail adreslerine gönderebiliyor veya cihaz üzerinden istedikleri kadar kişiye kolayca dağıtabiliyor.

Video Konferans Sistemi

Video konferans sistemlerinin ortak Wi-Fi ağlarına bağlanarak çalıştırılması, hackerlere aradıkları fırsatı veriyor. Hackerlarin konferans sistemini saldırıya maruz tutması ve konferans konuşmaları ile şirket toplantılarını gözetlemesi, güvenlik açıkları yüzünden gayet mümkün.

Havalandırma Sistemi

Havalandırma sistemlerinin elektronik parçalarının manipüle edilmesi, büyük bir mağazanın satış sisteminin veya bir şirketin sunucularının çökmesine neden olabilmekte. Bu sistemlerin çoğunlukla kısıtlı BT tecrübesine sahip insanlar tarafından kurulmasının, güvenlik açıklarının oluşmasına yol açabildiği hatırlatılıyor.

Resepsiyon Cihazları

Kurumların resepsiyon bölümlerinde internet üzerinden görüşme yapılmasını sağlayan VOIP telefonlar, kiosklar veya ziyaretçi sırası veren makineler gibi ağa bağlı tonla elektronik cihaz bulunabilir. Bu cihazların hepsi birer zayıf güvenlik açığı içeriyor olabilir. Bu türden cihazların hepsinde ayrı ayrı ağların kullanılması önerilmekte.

Güvenlik Kameraları

Şirketlerin güvenlik kameraları ve kapı erişim sistemleri de tehlike altında. Detaylı savunma kontrolleri uygulanması gereken ancak çok özen gösterilmeyen bu araçların kullanım yetkisinin hassas şekilde belirlenmesi gerekli. Fiziksel güvenlikteki eksiklikler, siber güvenliği de kolayca etkileyebilir. Özellikle kameralardaki zafiyetlerin tespit edilip giderilmesi için penetrasyon testleri ve ağ kontrolleri tavsiye edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.