btbilgi

2018 yılının ilk çeyreğinden bu yana küçülen kriptopara piyasaları yeni bir değer kaybı kriziyle karşı karşıya bulunuyor. Kriptopara birimlerinde yaklaşık bir haftadır süren keskin düşüşler, işlem hacmi ve pazar büyüklüğünü de daralttı. Piyasalardaki hareketliliği analiz eden uluslararası kripto para işlem platformu Bitmarex, son 1 ayda yüzde 35 küçülen küresel kripto para piyasalarının hacminin 145 milyar dolara gerilediğine dikkat çekiyor. 2018 Ocak ayıyla kıyaslandığında ise kayıp yüzde 82’ye ulaşmakta.

Piyasa hacmine göre en değerli 100 kripto para birimini inceleyen platform uzmanları, ilk 100’de yer alan kripto para birimlerinden yalnızca dördünün son bir haftada değer kaybetmediğine işaret ediyor. Bu dört birim stabil kripto para (stablecoin) olarak adlandırılan ve çoğunluğu dolara endeksli kripto paralar: True USD (TUSD), USD Coin (USDC), Paxos (PAX) ve Dai (DAI).

Bitcoin Cash’deki çatallanma sonucunda, en büyük değer kayıplarından biri Bitcoin’de (BTC)  yaşandı. Geçtiğimiz hafta 6 bin 350 dolar seviyelerinde olan Bitcoin, 21 Kasım 2018 itibarıyla 4 bin 450 dolara kadar gerilemiş. Bir haftada değerinin üçte birini kaybeden popüler kriptopara birimi kan kaybetmeye devam ediyor.

Verilen bilgiye göre son 2 haftalık süreçte Ripple (XRP), Ethereum’u geride bırakarak Bitcoin’in ardından piyasa değeri açısından en değerli kripto para haline gelmiş olsa da, son 1 hafta içerisinde yaşanan kayıplardan o da payını almış durumda. Geçen hafta 0,54 dolar seviyelerinde olan Ripple, yüzde 15 değer kaybederek 0,44 dolara kadar gerilemiş. Rus girişimciler tarafından geliştirilen ve piyasanın en güvenilir kripto paralarından biri olan Ethereum’un (ETH) ise geçtiğimiz hafta 208 dolar seviyelerindeyken, yüzde 35 değer kaybederek 21 Kasım’da 133 dolar seviyelerine kadar indiği rapor ediliyor.

Bitmarex yerli kriptopara piyasası hakkında da ilginç bir bilgi veriyor. Küresel düşüş trendindin aksine Türkiye’deki yerli kripto para platformlarındaki işlem hacmi, son 1 haftada yüzde 72 yükselirken, 1 aydaki toplam artış ortalama yüzde 37 olarak gözlemlenmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.