btbilgi

Büyük boy tıbbi beden tarayıcıları genelde iki teknoloji altında toplanıyor. Birincisi PET diye kısaltılan ‘positron emission tomography’ (pozitron tomografisi) ve diğeri CT diye kısaltılan ‘X-ray computed tomography’ (bilgisayarlı tomografi). Uzun zamandır kullanılmakta olan bu teknolojilerin artık devir atlama zamanı geldi. Çünkü üzerinde 10 yıldır uğraşılan en yeni tüm beden tarayıcısı Explorer yakında dünya çapında göreve başlayacak.

Dünyanın ilk tüm beden medikal tarayıcısı: ExplorerExplorer cihazı şekil veya büyüklük olarak geleneksel tüm beden tarayıcılarından çok farklı görünmüyor. Ama asıl olay içinde yatan kombine teknoloji. Bu cihaz PET ve CT tarama tekniklerini birleştirerek, bir seferde hastanın vücudunun üç boyutlu bir modelini çıkartabilmekte. Cihaz şu anda kullanılan PET tarayıcılarından 40 kez hızlı çalışıyor ve 20-30 saniyede taramayı tamamlıyor.

Explorer içinde 2 bin adet blok tarayıcı parça bulunduruyor. Bu da cihazın tek seferde ve tek bir düzlemde bakış açısını 2 metre genişliğe kadar yükseltmeye yaramakta. Karşılaştırmak gerekirse, PET tarayıcı cihazları bir seferde bunun çok daha dar bir kısmını tarayabilmekte. Cihazın seri üretim versiyou 10 ton ağırlığında olması ve yaklaşık 60 kW güç harcaması planlanmış. Cihaz bir günlük normal operasyon sonucunda 40 TB büyüklüğünde tarama verisi üretebilmekte. Bu veri 4-6 bilgisayardan oluşan bir sistem tarafından depolanıp analiz ediliyor.

Dünyanın ilk tüm beden medikal tarayıcısı: Explorer

Bu teknolojinin önemli avantajlarından biri, daha az radyasyon dozu ile daha kısa sürede, daha başarılı görüntüler elde edilebilmesi. Böylece hem tarama yapılan hastalar taramadan daha az zarar görüyor, hem de doktorlar eski tarayıcıların sonuçları ile karşılaştırılınca çok daha fazla veriye ulaşabiliyorlar. Cihazın tıbbi araştırmalarda da yoğun şekilde kullanılacağı tahmin edilmekte. Geliştirici ekip Explorer sayesinde başarılı teşhislerin oranının artacağını ve hastalık takip süreçlerinin iyileşeceğini öngörüyorlar.

Explorer projesi ABD, Kaliforniya’daki UC Davis Üniversitesi ve Çin, Şangay’daki United Imaging Healthcare şirketinin ortak çalışması. Henüz ilk prototip inşa edilmiş ve klinik denemeleri devam etmekte. Cihazın resmi tanıtımı 24 Kasım’da Chicago şehrinde düzenlenecek  ‘Radiological Society of North America’ etkinliğinde yapılacak. Yakın gelecekte de seri üretime geçilip dünya çapında satışa sunulması beklenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.