btbilgi

Esnek, uzaktan, evden veya serbest çalışma modelleri her geçen sene daha fazla takipçi bulmakta. Geleneksel ofis ortamından ve katı şirket kurallarından sıkılan yetenekler, kendi tempolarında çalışmayı tercih edebiliyorlar. 2027 yılında sadece ABD’de, işgücünün yüzde 36’sını oluşturan 57 milyondan fazla kişinin freelancer biçimde çalışacağı öngörülmekte. 2017’de esnek çalışma şartlarını kabul eden şirketlerin sayısı da yüzde 26 oranında artmış.

Projeleri için uzman bulmakta zorlanan işverenlerle freelancer’ları bir araya getiren online iş platformu SanalUzman, Türkiye’deki freelance serbest çalışanlarla ilgili bir rapor hazırlamış. Tahminlere göre Türkiye’de 2023 yılında iş gücünün yaklaşık 8.5 milyon kişisi freelance biçimde çalışıyor olacak. Raporda freelancer olarak çalışmanın, emekli olunamayacağı anlamına gelmesi yönündeki yanlış anlaşılmalara da yer verilmiş.

SanalUzman kayıt içi çalışmanın freelancer çalışanlar için sağladığı avantajlara dikkat çekmekte. Freelancer’ların vergi kaydı ile sisteme dahil olduğunda sağlık sigortası, emeklilik hakkı, gelir ya da kazanç sigortası gibi imkanlardan faydalanabileceği aktarılmış. Freelancer’ların sigortalı çalışma için iki yöntemi bulunmakta:

Kendi adına şirket sahibi olmak

Burada 5510 Sayılı Kanunun 4/b Maddesi uyarınca sigortalı olmak söz konusu. Kendi adlarına şirketleri olup vergi mükellefi olan bağımsız çalışanlar, eski adıyla Bağ-Kur’lu olarak sigortalı olabiliyorlar. Bu sayede kendi belirledikleri bir kazanç üzerinden her ay sigorta primi ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanıp, nihayetinde de emekli olabilmekteler.

İsteğe bağlı sigortalı olmak

Bağımsız çalışan kişi gerçek veya basit usulde vergi mükellefi veya şirket ortağı değilse, esnaf / sanatkar siciline kayıtlı değilse, yani zorunlu olarak 4/b’li olması gereken kişilerden değilse isteğe bağlı sigortalı olabilir. Bağımsız çalışan bu durumda da, esas kazanç üzerinden kendi belirlediği sigorta primini ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilir, emekli olduğunda emekli aylığına hak kazanabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.