btbilgi

İklim değişikliği ve küresel ısınma ile ilgili ne yazılırsa yazılsın, bazı kesimler bunun gerçekleşeceğine inanmıyor. Paris Antlaşması gibi dünya çapında önemli bir belgeye rağmen, ülkeleri üzerine düşenleri yapma yolunda pek ilerlemiş sayılmazlar. Bunun potansiyel sonuçlarını ortaya koyan yeni bir araştırma, epey kötü haberler veriyor. Rapora göre böyle devam edilirse 2100 yılı civarında küresel ısı bugünkü ortalamaya göre 5 derece yükselecek ve insanlık için son demler yaşanacak.

‘Nature Communications’ jurnalinde 16 Kasım tarihinde yayımlanan “Warming assessment of the bottom-up Paris Agreement emissions pledges” (Paris Antlaşması emisyon hedeflerinin yol açacağı ısı analizi) başlıklı bilimsel makale ciddi bilgiler içermekte. Avusturalya’daki Melbourne Üniversitesi (Australian-German Climate & Energy College) ve Almanya’daki ‘Potsdam Institute for Climate Impact Research’ (Potsdam İklim Değişikliği Araştırma Enstitüsü) araştırmacılarının hazırladığı rapor gezegen üzerindeki yaşamın bitişine işaret etmekte.

Rapora göre aralarında başı Rusya, Kanada ve Çin’in çektiği (ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu) ülkelerin emisyon salınımı politikalarını acilen gözden geçirmeleri gerekiyor. Çünkü bu geniş listedeki ülkeler eğer küresel ısı yükselmesini kontrol altında alacak önlemleri devreye sokmazsa 5 derecelik yükselişe sebep olmakla suçlanacaklar. 2100 yılında yaşanacak 5 derecelik ısı yükselişinin olası ölümcül sonuçlarını ise daha önce ele almıştık.

2100 yılı küresel ısı öngörüsü: +5 derece ile dünyanın sonu...
En koyu renkteki ülkeler 2100 yılında +5 derecelik ısı yükselişine yol açması muhtemel ülkeler olarak belirlenmiştir.
(Kaynak: Paris Equity Check)

ABD ve Avusturalya’nın dahil olduğu bir diğer listedeki ülkelerin sınırlı çabaları ise ısının 4 derece artışına yol açacak denilmekte. Avrupa ülkelerinin çoğunun ortalaması ise +3 derece civarında. Ama bu kadar ısı yükselişi bile dünya çapında çok şiddetli sonuçlara sebep olabilir. Büyük ülkelerin arasında en başarılı durumda olan ise Hindistan. Hindistan’ın almakta olduğu önlemler, artışa +2 derece olarak etki edecek. Bu seviye ise zaten Paris Antlaşması’nda belirlenen ve kabul edilebilecek maksimum küresel ısı artış miktarı.

Yapılan çalışmanın sonuçları, bir dünya haritası üzerinde özetlenmiş durumda. Bu harita ‘Paris Equity Check’ web sitesinde görüleblir. Sitede her ülkenin şu andaki iklim değişikliği çabalarının analizi ve beş kategoride ne durumda olduğu gösterilmekte. Araştırmacılar bu çalışmanın ülke yöneticilerinin ve hükümetlerin fikrini değiştirmek için, halklar, toplumlar ve kar amacı gütmeyen organizasyonlar tarafından etkili bir araç biçiminde kullanılmasını umut ediyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.