btbilgi

Ticari süpersonik uçakların 2000’lerin başında yasaklanmasının önemli bir sebebi vardı. Concorde gibi sesten hızlı uçan yolcu uçakları kalkış ve inişlerde üzerinden geçtikleri yerleşim bölgelerinde aşırı ses ve titreşim yaratıyorlardı. O zamandan beri mühendisler bu sorunları çözüp, süpersonik yolcu uçaklarını geri getirmenin bir yolunu aryorlar. İşte Lockheed Martin’in kısaca QueSST diye adlandırılan ‘X-59 Quiet Supersonic Technology’ prototipi bunu başarmaya çalışacak.

Havacılık ve uzay mühendisliği firması Lockheed Martin son birkaç yıldır bu proje üzerine çalışmakta. Şimdiye kadar geçirilen tasarım, modelleme ve rüzgar testi süreçlerinden sonra, firma artık ilk gerçek boyutlu prototipi inşa etmeye karar vermiş durumda. Firmanın ünlü Ar-Ge merkezi ‘Skunk Works’ laboratuvarlarında QueSST için ilk parçalar üretime girmiş.

QueSST süpersonik uçağın ilk prototipi için planlanan uçuş denemeleri 2021 yılında başlayacak. X-59 kodlu uçak yerden maksimum 17 bin metre yukarıda yol alabilecek. En yüksek hızı ise Mach 1,27 olacak (yani saatte 1,512 kilometre). Ses hızının üzerine çıktığında yaşanacak sonik patlamada, öngörülen tahmini ses miktarı sadece 75 desibel olacak. Bu da bir otomobil kapısının sertçe kapatılmasından çıkan sese denk seviyede.

X-59 QueSST deneme uçuşlarına başladığında, Lockheed Martin’in projedeki ortağı NASA’ya çok değerli veriler sağlaması beklenmekte. Projede nihai olarak da birden fazla hedef var. Hem yerleşim merkezlerinin üzerinde sorun çıkartmadan (camları patlatmadan) uçabilecek bir süpersonik uçak elde edilmesi hedeflenmiş. Ayrıca bunun mümkün olduğunu kanıtlayacak uçak sayesinde, dünya çapında süpersonik yolcu uçaklarına yönelik sert düzenlemeler ve yasakların da gevşetilebilmesi niyeti var. Testler sayesinde gelecekte ticari havacılık firmaları sesten hızlı uçaklara sahip olup, yolcularını şimdikinden daha kısa sürelerde dünya üzerinde istedikleri destinasyonlara taşıyabilecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.